عقرب 05, 1400 08:31 Asia/Kabul
  • رئیسی: فصل جدیدی در روابط ایران و تاجیکستان آغاز شده است
    رئیسی: فصل جدیدی در روابط ایران و تاجیکستان آغاز شده است

رئیس جمهور اسلامی ایران سه شنبه شب در دیدار "سراج الدین مهرالدین" وزیر خارجه تاجیکستان در تهران با بیان اینکه دو کشور و دو ملت از اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی عمیقی برخوردار هستند، تصریح کرد، باید از این ظرفیت‌ها برای تحکیم و تقویت روابط و همکاری‌ نزدیک‌تر و گسترده‌تر استفاده شود.

به گزارش رادیودری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار به سفر اخیر خود به تاجیکستان اشاره کرد  و گفت: در سفر اخیر، فصل جدیدی در روابط دوجانبه آغاز شد که باید از این فرصت در راستای منافع دو ملت استفاده کنیم.

رئیس جمهور اسلامی ایران در ادامه با اشاره به اهمیت همکاری کشورهای همسایه به ویژه ایران و تاجیکستان برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان تصریح کرد، به دنبال تشکیل دولت فراگیر، متشکل از همه اقوام و گروه‌های سیاسی افغان هستیم.

رئیسی افزود: باید دولت فراگیری در افغانستان وجود داشته باشد که بتواند امنیت این کشور را تضمین کند و به جنگ و خونریزی و برادرکشی خاتمه دهد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد، حوادث تروریستی در افغانستان دل هر انسانی را به درد می‌آورد و تردیدی وجود ندارد که آمریکایی‌ها در این‌گونه حوادث دست دارند و نمی‌خواهند مردم افغان به آرامش و امنیت برسند.

رئیسی در پایان ابراز امیدواری کرد، نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان که روز چهارشنبه در تهران برگزار خواهد شد، بتواند به هماهنگی و گفتمان مشترکی در شکل‌گیری دولتی فراگیر در این کشور بینجامد.

وزیر خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار سفر آیت الله رئیسی به کشورش را آغاز فصل نوینی در روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: مصمم هستیم سطح روابط و همکاری‌ها با تهران را هر چه بیشتر افزایش دهیم و توافقات صورت گرفته را اجرایی و نهایی کنیم.

"سراج الدین مهرالدین" افزود: تاجیکستان باور دارد عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای آثار و برکات فراوانی دارد و به تأمین صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

وزیر خارجه تاجیکستان همچنین با اشاره به نگرانی‌های تاجیکستان درباره اوضاع افغانستان گفت: در افغانستان باید دولتی روی کار بیاید که به همه اقوام و مردم افغان احترام بگذارد.

تاکید وزیران خارجه ایران و تاجیکستان بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

استقبال "امیرعبداللهیان" از وزیر امور خارجه تاجیکستان

کلیدواژه