عقرب 05, 1400 09:13 Asia/Kabul
  • تخت روانچی: جامعه جهانی برای کمک فوری به افغانستان دست به دست هم دهند
    تخت روانچی: جامعه جهانی برای کمک فوری به افغانستان دست به دست هم دهند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جامعه جهانی برای کمک فوری به مردم افغانستان دست به دست هم دهند ما در ایران وظیفه ای را که برعهده داریم، انجام می دهیم اما هر راهکار دیگر می تواند برای همه فاجعه آمیز باشد.

به گزارش رادیودری، مجید تخت روانچی در یادداشتی نوشت: امروز چهارشنبه، وزرای خارجه همسایگان نزدیک افغانستان بعلاوه روسیه در تهران گرد هم می آیند تا وضعیت فاجعه بار کنونی آن کشور را ارزیابی کنند.  آنها برای بحث و بررسی  راه‌ها و ابزارهای ممکن برای کمک به مردم افغانستان در غلبه بر چالش‌های سخت و وحشتناکی را که با آن روبرو هستند، گرد هم می آیند.

تخت روانچی افزود: پس از خروج عجولانه ایالات متحده و سقوط ناگهانی حکومت اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان در ماه اوت گذشته - و تسلط طالبان بر کل کشور- تحولات سریعی رخ داده که پیامدهای جدی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی را برای کل منطقه به همراه داشته است. 

تخت روانچی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور همسایه که از پیوندهای تاریخی، فرهنگی، زبانی و مذهبی با افغانستان برخوردار است، نمی تواند نسبت به مصائب مردم افغانستان بی تفاوت بماند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: در طول ۴۲ سال گذشته، ایران از مساعی خود برای گرد هم آوردن جناح‌های أفغان  با پیشینه‌های قومی و مذهبی مختلف برای حل مسالمت‌آمیز اختلافات خود استفاده کرده است.  سال‌هاست که ما به بیش از سه میلیون پناهجوی افغان کمک‌های بشردوستانه ارائه می‌کنیم که عملاً از حمایت بین‌المللی کمی برخوردار است.

تخت روانچی گفت: وضعیت کنونی افغانستان نیازمند تلاش های هماهنگ بین المللی است و کشورهای همسایه می توانند در این زمینه نقش عمده ای ایفا کنند.

تخت روانچی: منطقه و جهان توان موج جدید احتمالی خشونت در افغانستان را ندارد

کلیدواژه