عقرب 05, 1400 12:49 Asia/Kabul
  • ایران از تمامی ابتکارات منطقه‌ای در مساله افغانستان حمایت می‌کند
    ایران از تمامی ابتکارات منطقه‌ای در مساله افغانستان حمایت می‌کند

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه طی بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از تمامی ابتکارات منطقه ای در مساله افغانستان حمایت کرده به ایفای نقش فعال اعتقاد جدی دارد.

به گزارش رادیودری، در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از همسایگان مهم جمهوری اسلامی افغانستان که مستقیما از حوادث آن کشور تاثیر می پذیرد، اهمیت بسیاری برای تقویت همکاری‌های منطقه ای در جهت کمک به روند برقراری ثبات، توسعه امنیت و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با تسهیل ارائه کمک های بشردوستانه به مردم آن کشور قائل است. 

این بیانیه می افزاید: ایران همواره تاکید دارد راه حل برون رفت افغانستان از چالش های سیاسی و امنیتی کنونی، تلاش همه طرف ها برای تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه گروه های قومی و مذهبی از طریق گفتگوهای بین افغانستانی با رعایت حقوق همه آحاد مردم و بدون مداخله خارجی استوار خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران بر این دکترین استوار است که امنیت افغانستان با تشکیل دولتی فراگیر و مورد حمایت آحاد مردم آن کشور و با حمایت کشورهای منطقه و پشتیانی جامعه جهانی تامین گردد؛ همچنین جلوگیری از احیای داعش در افغانستان و ضرورت مبارزه جهانی با پدیده شوم تروریسم به ویژه از سوی کشورهای منطقه مورد تاکید است. 

دومین اجلاس کشور‌های همسایه افغانستان به میزبانی تهران، در سطح وزرای خارجه و با حضور معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) آغاز شد.

امیرعبداللهیان: تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان پیش روی ماست

کلیدواژه