عقرب 05, 1400 12:58 Asia/Kabul
  • پیوستگی امنیت همسایگان با افغانستان
    پیوستگی امنیت همسایگان با افغانستان

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: امنیت و ثبات همسایگان افغانستان با امنیت این کشور به هم پیوسته است.

به گزارش رادیودری، «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در سخنانی در اجلاس همسایگان افغانستان در تهران تصریح کرد: کشور‌های همسایه افغانستان دارای پیوند‌های عمیق تاریخی و فرهنگی با این کشور هستند و از این منظر می‌توان گفت نوعی هم سرشتی و هم سرنوشتی میان افغانستان و همسایگانش وجود دارد که امنیت، ثبات و صلح را در مناطق آسیای مرکزی و جنوبی به هم گره می‌زند.

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه مردم افغانستان بیش از چهار دهه است که بی ثباتی، ناامنی و جنگ و خونریزی را تجربه می‌کنند، گفت: اشغال ۲۰ ساله افغانستان توسط آمریکا، جز افزایش ناامنی، افراطی گرایی، رشد تروریسم و عقب ماندگی اقتصادی نتیجه‌ای برای مردم افغانستان نداشت.

مخبر افزود: سیاست‌های نابخردانه و اقدامات غیر مسئولانه و نسنجیده و یکجانبه آمریکا با بیش از ۲ و نیم تریلیون دلار هزینه، با شکست کامل همراه بود.

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: باید موانع تشکیل دولتی قوی و ملی در افغانستان را برطرف و آن دولت را برای تأمین امنیت و بازسازی اساسی کشور یاری کنیم.

مخبر تصریح کرد: هر چند شکست اشغالگری نظامی آمریکا را فرصتی برای ملت افغانستان و کشور‌های منطقه می‌دانیم، ولی باید توجه داشت که آمریکا با فرار از افغانستان، نتیجه دو دهه ناکارآمدی و اشغالگری را به دوش مردم افغانستان و همسایگان آن کشور انداخته است.

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه امروز افغانستان با بحران‌های متعدد انسانی، امنیتی و اقتصادی روبرواست، گفت: تروریسم تکفیری از جمله داعش به عنوان نیروی نیابتی آمریکا در منطقه فعال است و امنیت مردم این کشور را نشانه رفته است.

دومین اجلاس کشور‌های همسایه افغانستان به میزبانی تهران، در سطح وزرای خارجه و با حضور معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) آغاز شد.

برگزاری نشست همسایگان افغانستان؛ امروز در تهران

کلیدواژه