عقرب 06, 1400 09:26 Asia/Kabul
  • بازتاب نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران در رسانه های پاکستان
    بازتاب نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران در رسانه های پاکستان

برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران بازتاب گسترده ای در رسانه های پاکستان داشته است.

به گزارش رادیودری، مطبوعات چاپی، الکترونیکی و شبکه های خبری پاکستان با بازتاب گسترده دومین نشست همسایگان افغانستان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و سفر شاه محمود قریشی وزیرامورخارجه پاکستان به تهران نوشتند، نشست تهران بیانگر ضروت گام‌های فوریایرنا برای غلبه بر بحران در افغانستان و برقراری صلح در این کشور است.

خبرگزاری رسمی دولت پاکستان (APP) امروز به سفر «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور به تهران و دیدار با «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی‌اش و دیدار مهم سید ابراهیم رئیسی  رئیس جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

ای‌پی‌پی درباره اهمیت نشست تهران و لزوم مشارکت منطقه‌ای برای کمک به افغانستان نوشت، تهران و اسلام‌آباد خواستار گام‌های فوری برای غلبه بر بحران فعلی در افغانستان هستند.

دیگر منابع پاکستانی از جمله رادیو دولتی و تلویزیون (PTV) به عنوان دو رسانه رسمی این کشور دیدارهای قریشی با « حسین امیرعبداللهیان »وزیر امور خارجه ایران و  سید ابراهیم رئیسی را بازتاب دادند.

روزنامه انگلیسی زبان «نیشن» چاپ اسلام‌آباد هم در گزارش خود نوشت، وزیران امور خارجه ایران و پاکستان در حاشیه نشست تهران دیدار و بر نقش آفرینی جامعه جهانی برای نجات افغانستان از بحران اقتصادی و برقراری صلح پایدار تاکید کردند.

روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» نیز  نوشت: وزیر امور خارجه پاکستان در تهران ضمن تاکید بر دیدگاه مشترک و نزدیک با ایران درباره صلح افغانستان از جهان خواست تا دارایی‌های مالی این‌ کشور را آزاد کند.

نشست یک روزه وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان عصر روز چهارشنبه  در تهران به پایان رسید.

وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در پایان این نشست با صدور بیانیه ای مشترک تاکید کردند، یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است.

بیانیه نشست تهران: راه حل مسائل افغانستان تشکیل دولت فراگیر است

کلیدواژه