عقرب 06, 1400 10:38 Asia/Kabul
  • قدردانی دبیرکل سازمان ملل از ایران برای برگزاری نشست همسایگان افغانستان
    قدردانی دبیرکل سازمان ملل از ایران برای برگزاری نشست همسایگان افغانستان

دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست همسایگان افغانستان تشکر کرد و خواستار حمایت بین‌المللی از کشورهای میزبان پناهجویان افغانستانی شد.

به گزارش رادیودری، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد چهارشنبه شب به وقت تهران در پیامی ویدیویی درباره اوضاع افغانستان و وضعیت پناهجویان افغانستانی، از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست همسایگان افغانستان قدردانی کرد.

گوترش در ابتدای این پیام ویدیویی اظهار داشت: «من از دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این نشست در چنین برهه حساسی تشکر می‌کنم.»

وی یادآور شد: «افغانستان با بحران انسانی غیرقابل توصیفی مواجه است و از لحاظ توسعه در شرایط فاجعه‌آمیزی به سر می‌برد.»

گوترش با اعلام اینکه سازمان ملل متحد علی‌رغم دشواری‌های موجود عملیات بشردوستانه گسترده‌ای را در افغانستان آغاز کرده است، اظهار داشت: «ما با همکاری طالبان اقدامات خود را پیش برده‌ایم. آنها رفته رفته به ما دسترسی بیشتری به مناطق درخواستی اعطا کرده و در صورت لزوم امنیت [کارکنان سازمان ملل] را تأمین کرده‌اند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص حمایت از کشورهایی که پناهندگان افغانستانی را میزبانی می‌کنند، تصریح کرد: «پشتیبانی بین‌المللی از کشورهای میزبان باید با مقیاس نیازها هماهنگ باشد.» «این‌ها همه مسائلی هستند که تمام منطقه در آن منافع مشترک دارد، و همگی باید در این رابطه یک صدا باشیم.»

بیانیه نشست تهران: راه حل مسائل افغانستان تشکیل دولت فراگیر است

پیام گوترش به نشست تهران: نقض حقوق بشر در افغانستان نگران کننده است

کلیدواژه