عقرب 06, 1400 12:26 Asia/Kabul
  • همسایگان افغانستان رویکرد سازنده ای برای حل بحران این کشور دارند
    همسایگان افغانستان رویکرد سازنده ای برای حل بحران این کشور دارند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد: امنیت افغانستان برای همسایگان این کشور مهم است و این کشورها رویکرد سازنده ای را برای حل بحران این کشور در پیش گرفته اند.

"ابوالفضل عمویی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در گفتگو با  ایرنا، نشست  وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در تهران را اقدامی مثبت از جانب تهران برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل افغانستان عنوان کرد. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: نشست وزیران خارجه همسایگان افغانستان با وحدت نظری که شکل گرفت و تأکید همه اعضا بر تشکیل دولت فراگیر  گامی به جلو برای حل و فصل موضوع افغانستان از نگاه همسایگان این کشور است. 

"عمویی" همچنین گفت: اقدام وزارت خارجه موجب شود که  ایران  نقش خود را در موضوع افغانستان فعالانه پیگیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: امنیت افغانستان برای ایران اولویت دارد چرا که به هر حال مرزهای کشور تحت تأثیر این موضوع است.

"عمویی " خاطرنشان کرد   ایران  میزبان بیش از ۳ و نیم میلیون نفر مهاجر افغان است که با احترام در ایران  زندگی می‌کنند و تشدید شرایط در افغانستان می‌تواند مشکلاتی را برای همسایگان این کشور فراهم کند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اقدام مخرب آمریکا  در ورود و همچنین نحوه خروج دردسرساز این کشور را ریشه مشکلات افغانستان خواند و گفت: امروز همسایگان این کشور نشان دادند که رویکرد سازنده‌ ای را در مورد افغانستان دنبال خواهند کرد.

دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران، چین،  پاکستان،  تاجیکستان، ترکمنستان و  ازبکستان بعلاوه روسیه دیروز  ( چهارشنبه )  در تهران برگزار شد. 

بیانیه نشست تهران: راه حل مسائل افغانستان تشکیل دولت فراگیر است

امیرعبداللهیان: آمریکا مسوول درد و رنج مردم افغانستان است

کلیدواژه