عقرب 06, 1400 20:24 Asia/Kabul
  • طالبان: داعش نمی تواند از افغانستان کشورهای دیگر را تهدید کند
    طالبان: داعش نمی تواند از افغانستان کشورهای دیگر را تهدید کند

یک مقام ارشد طالبان در واکنش به ادعای آمریکا درباره فعالیت داعش گفت: داعش قادر به تهدید هیچ کشوری در منطقه از خاک افغانستان نبوده و طالبان در امر مبارزه با آنها بسیار جدی و مصمم است.

به گزارش رادیو دری؛ یکی از سران ارشد طالبان به کشورهای منطقه افغانستان اطمینان داد که داعش از خاک این کشور علیه هیچ کشوری تهدیدی به شمار نخواهد رفت.

«خیرالله خیرخواه» سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت موقت طالبان گفت که اعضای این گروه نه تنها داعش بلکه هر گروهی را که بخواهد منطقه را ناامن کند، از بین خواهند برد و در این کار مصمم و جدی هستند.

همچنین سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت موقت طالبان نیز ادعای وزارت دفاع آمریکا درباره احتمال حمله داعش به آمریکا  در ۶ ماه آینده بی‌اساس خواند.

وی افزود: ما اطمینان می‌دهیم که هیچ کشوری از افغانستان تهدید نخواهد شد.

پیش از این «کالین کال» معاون وزیر دفاع آمریکا گفته بود که آنها به توانایی طالبان در سرکوب داعش و القاعده مشکوک هستند.

کال افزوده بود که طالبان با گروه تروریستی القاعده رابطه دارند و این امر مبارزه با گروه تروریستی القاعده را برای آنها دشوار می‌کند.

وی گفت: «ارزیابی اطلاعاتی ما نشان می‌دهد که داعش و القاعده مایل به انجام عملیات در خارج از افغانستان از جمله در ایالات متحده هستند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که داعش در 6 ماه آینده قادر به انجام این کار خواهد بود در حالی که القاعده در 12 یا 24 ماه آینده این توانایی را به دست خواهد آورد.»

نگرانی‌ها در مورد ظهور داعش پس از آن مطرح شد که این گروه حملات خونینی را در قندهار و ولایت قندوز انجام داد که منجر به شهادت ده‌ها نمازگزار شیعه شد.

طالبان ادعای پنتاگون درباره داعش در افغانستان را رد کرد

 

 

 

کلیدواژه