عقرب 14, 1400 12:20 Asia/Kabul
  • نقض توافقات مرزی اسلام‌قلعه - دوغارون از سوی دولت طالبان
    نقض توافقات مرزی اسلام‌قلعه - دوغارون از سوی دولت طالبان

سرپرست ترانزیت اداره‌ حمل و نقل جاده‌ای استان خراسان رضوی (شمال شرق ایران) گفت: مسوولان اجرایی افغانستان (دولت طالبان) در مرز اسلام‌قلعه، توافقات قبلی مرزی با ایران درخصوص بازگشت ناوگان ایرانی را نقض کرده‌اند.

مرتضی مجردی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: ماه گذشته براساس گفت و گوهای مرزی بین ایران و افغانستان توافق شد کامیون های ایرانی در افغانستان روزهای تعطیل "جمعه" امکان بازگشت به ایران از طریق گذرگاه مرزی اسلام قلعه را داشته باشند، اما طرف مقابل در این خصوص همکاری نمی کند.
سرپرست ترانزیت اداره حمل  و نقل جاده ای خراسان رضوی همچنین با ابراز نگرانی از انتشار خبر محدودیت ۲۵ روزه تردد ناوگان ایران به افغانستان از مرز اسلام قلعه از سوی دولت طالبان در افغانستان گفت: روزانه 500 دستگاه کامیون بین دوکشور تردد دارند که اخلال در این امر، به زیان دوطرف است.

پایانه مرزی دوغارون با افزون بر یک قرن سابقه فعالیت نه تنها در زمره پنج گمرک برتر ایران قرار دارد بلکه فعالترین واحد گمرکی خراسان رضوی پس از گمرک مشهد و تنها گمرک مستقل این استان است که نقل و انتقال ترانزیتی انواع کالاها از ایران به افغانستان، از طریق آن صورت میگیرد.

گذرگاه رسمی دوغارون در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان، ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر تایباد و ۲۵۵ کیلومتری مشهد قرار دارد.

افغانستان: مشکلی در مرز اسلام قلعه برای ورود کامیون‌های ایرانی وجود ندارد

کلیدواژه