عقرب 19, 1400 16:25 Asia/Kabul
  • مطالبه کشورهای منطقه در نشست هند: طالبان حکومت فراگیر تشکیل دهد
    مطالبه کشورهای منطقه در نشست هند: طالبان حکومت فراگیر تشکیل دهد

مشاوران و دبیران امنیت ملی هفت کشور منطقه شرکت کننده در نشست هند امروز در بیانیه پایانی این گردهمایی بر ضرورت تشکیل یک حکومت باز و فراگیر در افغانستان که نماینده همه مردم این کشور باشد، تأکید کردند.

به گزارش رادیو دری، بر اساس بیانیه منتشرشده، در این نشست در مورد وضعیت در حال تحول افغانستان به ویژه اوضاع امنیتی و پیامدهای منطقه‌ای و جهانی آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

شرکت کنندگان در این نشست بر حفظ تمامیت ارضی افغانستان تاکید و با مداخله قدرت‌های خارجی در این کشور مخالفت کرده‌اند.

مشاوران امنیت ملی و دبیران شورای امنیت ملی کشورهای منطقه  همچنین تاکید کردند که خاک افغانستان نباید برای پناه‌دهی، آموزش، برنامه‌ریزی یا انجام اقدامات تروریستی استفاده شود.

آنان همچنین در برابر تهدید افراط‌گرایی، جدایی‌طلبی و قاچاق مواد مخدر در منطقه ،همکاری جمعی را خواستار  شدند و با محکومیت تمام فعالیت‌های تروریستی بر تعهد قاطع خود برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن تاکید کردند.

این نشست منطقه‌ای امروز (چهارشنبه، ۱۹ عقرب) به ریاست آجیت دوال مشاور امنیت ملی هند برگزار شد و در آن روسیه، کشورهای آسیای مرکزی، ایران و هند شرکت کردند؛ اما چین و پاکستان دعوت هند را نپذیرفته‌اند.

کشورهای منطقه در حالی بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید می کنند که تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

یکی از شرایط شناسایی بین‌المللی طالبان که از سوی کشورها مطرح می‌شود، تشکیل دولت فراگیر در افغانستان است.

استقبال طالبان از برگزاری نشست امنیت منطقه‌ای در هند

کلیدواژه