عقرب 21, 1400 12:02 Asia/Kabul
  • اعلامیه نشست تروئیکا: طالبان دولت فراگیر تشکیل دهند
    اعلامیه نشست تروئیکا: طالبان دولت فراگیر تشکیل دهند

کشورهای عضو تروئیکای توسعه‌یافته در اعلامیه پایانی نشست اسلام‌آباد، از طالبان خواستند که دولت‌ فراگیر تشکیل دهند و دسترسی دختران و زنان به آموزش را فراهم کنند.

به گزارش رادیو دری، کشورهای عضو تروئیکای توسعه‌یافته در اعلامیه پایانی نشست خود در مورد بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان ابراز نگرانی عمیق کرده و بر حمایت بی دریغ از مردم افغانستان تاکید ورزیده‌اند.

نمایندگان این کشورها از تعهد طالبان برای اجازه عبور امن کسانی که مایل به خروج از افغانستان هستند استقبال کرده‌اند.

امریکا، روسیه پاکستان و چین از طالبان خواسته‌اند تا با سایر گروه‌های سیاسی همکاری کنند و برای تشکیل یک دولت فراگیر که به حقوق همه افغان‌ها احترام می‌گذارد و حقوق برابر زنان و دختران در تمام عرصه‌های جامعه را فراهم می‌کند، گام‌هایی بردارند.

این کشورها در نشست اسلام‌آباد توافق کردند که به تعامل با طالبان برای تشویق اجرای سیاست‌های معتدل و محتاطانه که می‌تواند دستیابی به یک افغانستان با ثبات و مرفه را کمک کند، ادامه دهد.

کشورهای عضو تروئیکای توسعه‌یافته تأکید کرد‌ه‌اند که دسترسی زنان و دختران به آموزش تعهد بین‌المللی است و طالبان تلاش‌ها برای فراهم‌کردن دسترسی کامل و برابر به آموزش در سراسر کشور را تسریع بخشند.

نمایندگان این کشورها، از ارائه فوری کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی به افغانستان استقبال کرده و از احتمال سقوط اقتصادی و تشدید بحران بشردوستانه و موج جدید پناهجویان ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

آنان از طالبان خواسته‌اند تا از دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه برای پاسخ به بحران در حال توسعه اطمینان حاصل کنند.

امریکا، روسیه، پاکستان و چین در پایان نشست اسلام‌آباد از سازمان ملل متحد و نهادهای تخصصی آن خواسته‌اند تا برنامه‌هایی را برای اجرای تعهدات جامعه بین‌المللی برای حمایت از مردم افغانستان ایجاد کنند.

این کشورها از طالبان خواسته تا رویکردی دوستانه در قبال کشورهای همسایه اتخاذ کنند و از تعهدات حقوقی بین‌المللی افغانستان، از جمله اصول پذیرفته شده حقوق بشر و حمایت از امنیت و حقوق مشروع اتباع و نهادهای خارجی در افغانستان حمایت کند.

اعضای این نشست همچنین نگرانی عمیق خود را در مورد مشکلات جدی نقدینگی که افغانستان با آن مواجه است ابراز کردند و گفتند که به دنبال راه‌هایی برای سهولت دسترسی به “خدمات بانکی قانونی” هستند

کلیدواژه