عقرب 22, 1400 13:08 Asia/Kabul
  • جنگ قدرت بین سراج‌الدین حقانی و عبدالغنی برادر
    جنگ قدرت بین سراج‌الدین حقانی و عبدالغنی برادر

اختلافات داخلی بین رهبران ارشد گروه طالبان بویژه جریان حقانی و ملابرادر با ورود حدود پنج هزار نیروی مسلح طرفدار ملا عبدالغنی برادر از ولایت های قندهار،هلمند و ارزگان به کابل وارد مرحله جدیدی شده  است.

به گزارش ایرنا، به نقل از منابع محلی و کارشناسان افغان، این اختلافات در چند ماه گذشته با درگیری طرفداران دو طرف در پایتخت افغانستان که منجر به کشته شدن ۱۷ نفر و زخمی شدن دهها نفر و حمله تروریستی به بیمارستان ارتش درکابل که ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت ادامه دارد.
تحلیلگران، حملات انفجاری در چند ماه گذشته در نقاط  مختلف افغانستان و بویژه کابل را به عوامل تندرو جناح حقانی برای حذف طرفداران ملا برادر نسبت می دهند و به ادامه این جنگ و به راه افتادن یک جنگ خانمانسوز هشدار می دهند.
سراج الدین حقانی، رهبر فعلی شبکه حقانی و رابط اصلی سازمان اطلاعات پاکستان و گروه طالبان است.وی فرزند "جلال الدین حقانی"، بنیانگذار شبکه حقانی است که تابستان سال ۱۳۹۷ درگذشت.

به گفته «ملا سخیداد» از افراد نزدیک به ملاعبدالغنی برادر وی با حدود ۵ هزار نیروی مسلح از ولابت های قندهار، هلمند و ارزگان وارد کابل شده است.
در همین ارتباط "قربان علی ارزگانی" والی سابق «دایکندی» می گوید: هرچند طالبان در ظاهر وانمود می کنند که این افراد برای آموزش های بیشتر نظامی وارد کابل شده اند اما ورود نیرو به کابل ناشی از اختلافاتی بین شبکه حقانی و ملاعبدالغنی برادر است.
وی  تصریح کرد در حال حاضر طالبان به سه جناح عمده شامل ملاعبدالغنی برادر، شبکه حقانی و جناح ملامحمدیعقوب پسر رهبر سابق این گروه تقسیم شده  است.
اوروزگانی گفت حمله انتحاری دو  هفته پیش به بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی ارتش در وزیرمحمداکبرخان نیز کار شبکه حقانی بوده است.

وی اظهار داشت شبکه حقانی به کنترل این بیمارستان برای درمان زخمی های گروه  های نزدیک به خود از جمله تروریست  های خارجی  نیاز داشت.وی اظهار داشت شبکه حقانی با این حمله کنترل بیمارستان را در دست گرفت و دیگر اینکه "مولوی احمد الله  مخلص از  فرماندهان شناخته شده و  افراد ملابرادر را از مسیر خود برداشت.
اوروزگانی تصریح کرد اختلافات بین شبکه حقانی و ملابرادر هر روز در حال افزایش است و احتمال درگیری بین دو گروه اصلی طالبان زیاد است.
این منبع شبکه حقانی را بازوی خارجی «آی اس آی» یا شبکه اطلاعات نظامی ارتش پاکستان می داند که در حال حاضر قدرت اصلی طالبان را در اختیار خود دارند و هوادران ملابرادر را به حاشیه رانده اند.
به گفته شماری از فرماندهان طالبان اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد طالبان توانایی حاکمیت در افغانستان را از  دست می دهد و از سال  آینده جنگ بین جناح های مختلف طالبان آغاز می شود.
این افراد تصفیه و خلع سلاح ۵۰۰ تن از اعضای طالبان را مقدمه پیوستن این افراد به داعش می داند.
با این همه تاکنون طالبان با تکذیب اختلافات بین جناح های مختلف این گروه تلاش کرده است از درز  این اختلافات به رسانه های جلوگیری کند.

کلیدواژه