عقرب 23, 1400 12:54 Asia/Kabul
  • اولیانوف: آمریکا در افغانستان با شکست کامل رو به رو شد
    اولیانوف: آمریکا در افغانستان با شکست کامل رو به رو شد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که نتیجه جنگ آمریکا در افغانستان برای واشنگتن یک شکست کامل سیاسی، نظامی و دیپلماتیک بود.

به گزارش رادیو دری، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با انتقاد از سیاست آمریکا در افغانستان در توئیتی نوشت: مواردی در سیاست آمریکا در قبال افغانستان به شدت اشتباه بوده است.

وی با اشاره به خروج خفت‌بار نظامیان آمریکایی از افغانستان افزود که آمریکا از نظر «سیاسی، نظامی، دیپلماتیک و بشردوستانه به طور کامل شکست خورده و هیچ تلاشی هم برای درس گرفتن از این تجربه نمی‌شود».

پیش از این نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه درباره طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا و خروج از افغانستان گفته بود که آمریکا 20 سال تلاش کرد تا استانداردهای خود را بر افغانستان تحمیل کند، ولی نتیجه آن هم برای آمریکا و هم مردم افغانستان تنها شکست و فاجعه بود.

«آلکسی پوشکوف» عضو ارشد کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه نیز اوضاع کنونی در افغانستان را «انتقام تاریخ» از نظریه مدرنیته و جهانی نامید و یادآور شد که این وضعیت فاجعه‌ای برای آمریکا و شکست ایدئولوژی لیبرالیسم است.

وی همچنین تاکید کرد: اکنون آمریکا به همراه دکترین خود که در 30 سال گذشته اساس سیاست آنها در "صادرات دموکراسی" بوده است، باید از نظریات خویش درباره مدرنیته و جهانی شدن عقب نشینی کنند.

سنای افغانستان: خروج از افغانستان شکست آمریکا است

 

کلیدواژه