عقرب 26, 1400 13:33 Asia/Kabul
  • دعوت طالبان به اجلاس وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان
    دعوت طالبان به اجلاس وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان

وزیر خارجه پاکستان در کمیته امور خارجه سنای این کشور اعلام کرد که از طالبان در نشست بعدی همسایگان افغانستان دعوت می‌شود.

به گزارش رادیودری، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان در نشست کمیته امور خارجه سنای این کشور گفت: دولت موقت افغانستان (طالبان) نیز در نشست بعدی همسایگان افغانستان دعوت خواهد شد.

 قریشی گفت که راهبرد اسلام‌آباد برای حفظ تعامل سازنده با کابل است.

شرکت کنندگان در این نشست در بیانیه‌ای مشترک از جامعه بین‌المللی خواسته بودند که به طور مثبت به تعامل با افغانستان ادامه دهد و یک نقشه راه بلند مدت برای پیشبرد دستور کار مشارکت سیاسی، یکپارچگی اقتصادی و ارتباط منطقه‌ای ایجاد کند.

نشست بعدی همسایگان افغانستان قرار است به میزبانی چین برگزار شود، هنوز زمان دقیق این نشست نهایی نشده اما احتمالاً اوایل سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

پیش از این، «احمدالله وثیق» معاون سخنگوی طالبان از برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان+روسیه در تهران و اهداف آن استقبال کرده بود.

شرکت کنندگان در نشست وزرای امور خارجه همسایگان افغانستان+روسیه که چندی قبل در تهران برگزار شد، در بیانیه‌ای گفته بودند که ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان راه حل چالش‌های کنونی افغانستان است.

معاون سخنگوی طالبان در واکنش به این خواسته مطرح شده در نشست تهران گفته بود که  کابینه کنونی امارت اسلامی یک ائتلاف است و امکان تغییر در آینده نیز وجود دارد.

وثیق اظهار کرد: ما از این نشست حمایت می‌کنیم، همان چیزی که انتظار داشتیم اتفاق افتاد و این به نفع افغانستان بود.

تهران، میزبان اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان

کلیدواژه