قوس 02, 1400 14:29 Asia/Kabul
  • دولت فراگیر تنها راه تحقق صلح و ثبات در افغانستان
    دولت فراگیر تنها راه تحقق صلح و ثبات در افغانستان

وزیر امور خارجه تاجیکستان برقراری صلح و ثبات پایدار در افغانستان را در ایجاد یک حکومت فراگیر دانست.

به گزارش رادیو دری، در دیدار «سراج الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان و «جوزپ بورل» مسوول سیاسی اتحادیه اروپا، ثبات منطقه‌ای به‌ ویژه وضعیت افغانستان، تهدیدات تروریستی و ​​افراط‌گرایی بررسی شد.

در این دیدار مهرالدین و بورل درباره ضرورت گسترش همکاری‌های دوجانبه بین تاجیکستان و اتحادیه اروپا و چشم انداز آنها در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، زیست محیطی و بشردوستانه رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه تاجیکستان با اشاره به مهم بودن اتحادیه اروپا برای این کشورگفت: طرفین در خصوص موضوعات مربوط به تحکیم مرزها، بهره برداری مناسب از منابع آبی منطقه، تحقق  راهبرد جدید اتحادیه اروپا برای آسیای مرکزی، حقوق بشر، تغییر اقلیم و محیط زیست بحث شد.

بورل نیز از میزبانی تاجیکستان از هفدهمین نشست وزرای امورخارجه کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا قدردانی کرد و گفت: کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا بر علاقه مندی خود بر تداوم و گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه کردند.

بورل اتحادیه اروپا را شریک مورد اعتماد کشورهای منطقه عنوان و تاکید کرد که همکاری‌های دو طرف اهداف بلندمدت را در نظر گرفته است.

مسوول سیاسی اتحادیه اروپا افزود: این اتحادیه آماده ارائه کمک‌های مالی به این منطقه است.

 

 

کلیدواژه