قوس 02, 1400 16:50 Asia/Kabul
  • عمران خان اجازه انتقال گندم اهدایی هند به افغانستان را صادر کرد
    عمران خان اجازه انتقال گندم اهدایی هند به افغانستان را صادر کرد

نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد اجازه انتقال گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق خاک این کشور را صادر می‌کند.

به گزارش رادیودری، نخست‌وزیر پاکستان روز گذشته (دوشنبه) با شرکت در نشست کمیته هماهنگی افغانستان چندین دستور از جمله کمک 5 میلیارد روپیه از سوی اسلام آباد به افغانستان و همچنین اجازه انتقال گندم اهدایی هند از طریق خاک این کشور را صادر کرد. 

عمران خان همچنین گفت: اسلام آباد بازگشت بیماران افغان از هند را تسهیل خواهد کرد و تعرفه کالاهای افغانستان به پاکستان را نیز کاهش خواهد داد. 

پیش از این، نشریه هندی «ایندیا اکسپرس» به نقل از مقامات این کشور نوشته بود که هند پیشنهاد انتقال محموله گندم‌های اهدایی به افغانستان از طریق پاکستان را ماه گذشته با اسلام‌آباد در میان گذاشته بود اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

این نشریه افزوده بود که پاکستان هنوز به انتقال محموله اهدایی گندم از طریق خاکش مخالفت نکرده است اما دهلی امیدوار است پاسخی فوری دریافت کند تا هرچه زودتر جریان انتقال کمک‌ها را آغاز نماید.

مقامات هندی همچنین می‌گویند که ارسال هوایی این محموله کار دشواری است و به همین دلیل با پاکستان تماس گرفته‌اند. از سوی دیگر پاکستان از ماه گذشته در حال بررسی درخواست هند است.

این در حالی است که سازمان ملل گفته که افغانستان با بدترین بحران انسانی مواجه است. 

در این راستا، «عبدالله الدرداری» نماینده برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل در افغانستان، درباره بحران انسانی وخیمی که افغانستان با آن مواجه است، هشدار داد.

وی با بیان اینکه افغانستان احتمالاً با بدترین فاجعه انسانی که تا به حال دیده‌ایم مواجه است، توضیح داد: «ما هرگز شوک اقتصادی به این بزرگی را ندیده‌ایم و هرگز شاهد بحران انسانی به این بزرگی نبوده‌ایم. تامین مالی برای بحران انسانی و خدمات ضروری برای حفظ زندگی و معیشت در این کشور بسیار مهم است».

سنگ اندازی پاکستان در مسیر انتقال گندم هند به افغانستان

کلیدواژه