قوس 03, 1400 13:51 Asia/Kabul
  • آمریکا مذاکرات خود با طالبان را در قطر از سر می‌گیرد
    آمریکا مذاکرات خود با طالبان را در قطر از سر می‌گیرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از سفر دوهفته‌ای نماینده این کشور به قطر و از سرگیری مذاکرات با طالبان بر سر مسائل مختلف از جمله مبارزه با تروریسم در افغانستان خبر داد.

به گزارش رادیودری، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن هفته آینده گفت‌وگوهای خود با طالبان را در قطر از سر خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داده که «تام وست»، نماینده آمریکا در امور افغانستان هیات آمریکایی را در این سفر دو هفته‌ای رهبری خواهد کرد.

پرایس افزود که ایالات متحده علاوه بر مسائل مبارزه با تروریسم، رسیدگی به مسایل مرتبط با بحران انسانی افغانستان را نیز مورد بحث قرار خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت که در این دیدار در مورد «منافع ملی حیاتی» از جمله عملیات مبارزه با داعش و القاعده،‌ کمک‌های بشری،‌ اقتصاد ورشکستهٔ افغانستان و خروج مصوون شهروندان آمریکایی و آن عده از افغان‌هایی که در ۲۰ سال گذشته با ایالات متحده کار کرده‌اند،‌ بحث خواهد شد.

پیش از این «توماس وست» نماینده آمریکا در امور افغانستان گفت که کشورش درباره افزایش حملات گروه داعش و همچنین حضور القاعده در افغانستان شدیداً نگران است.

توماس وست این سخنان را در بروکسل بیان کرد و افزود که واشنگتن می‌خواهد طالبان بر گروه داعش در افغانستان فایق آیند.

نماینده ویژه آمریکا در افغانستان همچنین افزود که واشنگتن در حال حاضر برای مرحلهٔ دیگر گفت‌وگو‌های اطلاعاتی با طالبان در حال آمادگی است. وی گفت که مرحله دیگر گفت‌وگو‌ میان آمریکا و طالبان در دوحه قطر برگزار می‌شود.

نخستین نشست مقامات آمریکایی و طالبان در تاریخ نهم و دهم اکتبر سال جاری میلادی در دوحه،‌ پایتخت قطر، صورت گرفت. در حال حاضر، سفارت آمریکا در کابل، به قطر انتقال یافته است و این سفارت اوضاع افغانسان را از قطر زیر نظر دارد.

از سرگیری مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر

کلیدواژه