قوس 04, 1400 12:00 Asia/Kabul

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی افغانستان می گوید، بحران اقتصادی در این کشور جدی بوده و همکاری جامعه‌ جهانی با افغانستان ضروری است. 

«شجاع محسنی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در افغانستان در گفت و گو با خبرگزاری ایران پرس درباره وضعیت اقتصادی این کشور اعلام کرد، حجم اقتصادی افغانستان نسبت به 10 سال پیش، 50 درصد کاهش یافته است و پیش‌ بینی‌ ها هم از تداوم کوچک شدن اقتصاد این کشور حکایت دارد. 

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در افغانستان تاکید کرد، اعتبار به بانک‌ های این کشور از بین رفته است و با تحریم‌ های آمریکا، انتقال پول از افغانستان اصلا میسر نیست. 

«شجاع محسنی» افزود: با توجه به اقتصاد وابسته افغانستان به خارج در دولت قبلی و خودکفا نبودن بخش کشاورزی این کشور، اگر کمک‌ های خارجی انجام نشود، فروپاشی اقتصاد افغانستان و فاجعه انسانی در این کشور قابل پیش‌ بینی است.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در افغانستان گفت: مردم در دولت قبلی این کشور در زمینه معاش وابسته به دولت و سازمان‌های بین‌ المللی بودند و پول هم از خارج به بازار افغانستان تزریق می‌ شد که این کمک‌ ها در دوره جدید متوقف شده است. 

«شجاع محسنی» تاکید کرد، اگر در شرایط فعلی، جامعه جهانی به افغانستان کمک نکند، آینده تاریکی برای اقتصاد این کشور قابل تصور است.

در این زمینه «دیوید بیسلی» David Beasley  مدیر اجرایی «برنامه جهانی غذا» پس از سفر به افغانستان و مشاهده‌ی وضعیت اسفناک و قحطی و گرسنگی مردم این کشور‏، در پیامی در توئیتر ازهمه کشور‌های جهان خواست به مردم گرسنه و بی پناه افغانستان کمک کنند.

«دیوید بیسلی» در توصیف وضعیت اسفناک مردم افغانستان گفت: حدود ۲۳ میلیون نفر از مردم افغانستان غذای کافی در اختیار ندارند و در آستانه‌ی گرسنگی هستند و بیش از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هم  با قحطی دست به گریبانند.

این در حالی است که کشورهای غربی از جمله آمریکا به بهانه های مختلف سرمایه ها و دارایی های افغانستان را بلوکه کردند.

نظامیان آمریکایی  پس از 20 سال اشغالگری و نابود کردن زیر ساخت های اقتصادی افغانستان در اواخر ماه اوت با خفت، سرافکندگی و شکست از این کشور خارج شدند. گروه طالبان  هم از 15 اوت/24اسد قدرت را در افغانستان بدست گرفته است.

هشدار سازمان ملل درباره فروپاشی اقتصاد افغانستان

کلیدواژه