قوس 08, 1400 14:13 Asia/Kabul
  • ترامپ: پایگاه بگرام را نگه می‌داشتم چون به تأسیسات اتمی چین نزدیک بود
    ترامپ: پایگاه بگرام را نگه می‌داشتم چون به تأسیسات اتمی چین نزدیک بود

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا گفت، قصد داشت پایگاه نظامی «بگرام» در افغانستان را به دلیل نزدیکی به چین حفظ کند.

به گزارش رادیو دری، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا که در انتخابات سال گذشته آمریکا شکست خورد، روز دوشنبه در مصاحبه‌ای به تکرار انتقادها از نحوه اجرای خروج از افغانستان توسط دولت «جو بایدن» پرداخت.

ترامپ در مصاحبه با «فاکس نیوز» گفت: «قصدم این بود که [از افغانستان] خارج شویم، بیست و یک سال کافی بود و تعداد نیروهای نظامی را به ۲۵۰۰ نفر کاهش دادم و قرار بود [پایگاه] بگرام را به‌خاطر چین نگه‌دارم نه به خاطر افغانستان».

رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه گفت: «به این دلیل که این [پایگاه] یک ساعت با محل دردسر اتمی آن‌ها (چینی‌ها) فاصله دارد. چون دقیقاً همین است، آنجا جایی است که آن‌ها بمب‌های اتمی خود را می‌سازند».

ترامپ بار دیگر نحوه اجرای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را «شرم‌آورترین لحظه در تاریخ آمریکا» توصیف کرد و گفت، او قصد داشت تمام پایگاه‌های دیگر آمریکا در افغانستان را پس از اتمام عملیات خروج، بمباران کند تا دیگران نتوانند از آن‌ها بهره ببرند.

ترامپ همچنین «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان را فردی «فاسد» توصیف کرد که قصد داشت حین فرار، مقدار پولی را از کشورش خارج کند که در هواپیما جای نمی‌گرفت.

نظامیان آمریکایی کنترل پایگاه بگرام را دوم ژوئیه به ارتش افغانستان سپردند ولی ۴۴ روز بعد، این پایگاه به دست طالبان افتاد. 

بگرام واقع در ۴۵ کیلومتری کابل، نزدیک به ۲۰ سال به عنوان مرکز عملیاتی اصلی آمریکا در افغانستان بود که مجهز به امکاناتی از جمله باند پرواز، بیمارستان ۵۰ تختخوابی و زندانی است که می‌تواند هزاران نفر را در خود جای دهد.

امریکا در حالی خروج خود را از افغانستان آبرومندانه می خواند که مجبور به خروج از این کشور شد

کلیدواژه