قوس 09, 1400 17:38 Asia/Kabul
  • کشته و ناپدید شدن نیروهای امنیتی سابق افغانستان در حکومت طالبان
    کشته و ناپدید شدن نیروهای امنیتی سابق افغانستان در حکومت طالبان

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای سابق ارتش و پلیس افغانستان از زمان به قدرت‌رسیدن طالبان از سوی این گروه کشته یا ناپدید شده‌اند.

به گزارش رادیودری، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه خود گفته‌است که براساس تحقیقات این سازمان، بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای سابق ارتش و پلیس افغانستان از زمان به قدرت‌رسیدن طالبان از سوی این گروه کشته یا ناپدید شده‌اند.

این قتل‌ها بخشی از یک رشته ترورها و اعدام‌های خودسرانه‌ است که عمدتاً به عنوان «قتل‌های انتقام‌جویانه» در نظر گرفته می‌شود و از زمان سقوط دولت اشرف‌غنی در ماه آگوست امسال در سراسر افغانستان اتفاق افتاده‌است.

در این گزارش آمده‌است که این حملات، خطرات پیش روی منتقدان طالبان و فعالان و اعضای نیروهای امنیتی دولت سابق افغانستان را به رغم «عفو عمومی» طالبان هنگام کسب قدرت در قبال کارمندان دولتی و مقامات نظامی سابق اعلام کردند، برجسته می‌سازد.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر کرده جزئیات کشته و ناپدیدشدن اجباری ۴۷ تن از نیروهای امنیتی دولت سابق افغانستان را که در بازه زمانی ۱۵ تا ۳۱ اکتبر (23میزان الی 9عقرب) در چهار ولایت غزنی، هلمند، قندهار و قندوز به دست طالبان تشریح کرده؛ در حالی که به گفته این نهاد، آن‌ها یا تسلیم شده و یا توسط طالبان بازداشت شده‌بودند.

تحقیقات این گروه نشان می‌دهد که طالبان مسئول کشته یا ناپدید شدن حداقل ۵۳ تن دیگر از نیروهای امنیتی سابق در همان ولایات هستند.

کشته شدن 10 نیروی امنیتی افغانستان بدست طالبان

کلیدواژه