قوس 10, 1400 14:09 Asia/Kabul
  • ناتو: به اهداف خود در افغانستان دست یافتیم
    ناتو: به اهداف خود در افغانستان دست یافتیم

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) می‌گوید که این سازمان در افغانستان به اهداف خود از جمله جلوگیری از حملات تروریستی بر متحدانش و تضعیف سازمان‌های تروریستی دست یافته‌است. این در حالی است که منتقدان می‌گویند امریکا و ناتو در افغانستان شکست خورده و در نهایت مجبور به ترک کشور شدند.

به گزارش رادیودری، ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل ناتو، روز سه‌شنبه، ۹ قوس در یک کنفرانس خبری در پایان روز اول نشست وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان در شهر ریگا، پایتخت لاتویا گفت که در این نشست روی درس‌های آموخته‌شده از ماموریت نظامی ۲۰ ساله ناتو در افغانستان تمرکز شده‌است.

او تصریح کرد که یکی از دستاوردهای ما در ۲۰ سال گذشته جلوگیری از هرگونه حملات تروریستی بر متحدان ناتو از افغانستان بوده و تضعیف سازمان‌های تروریستی بین‌المللی و جلوگیری از تبدیل شدن دوباره افغانستان به یک پناهگاه امن تروریسم بین‌المللی نیز از دستاوردهای دیگر این سازمان در افغانستان بوده‌است.

نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو روز سه‌شنبه آغاز شد و امروز نیز ادامه می‌یابد که اوضاع افغانستان از محورهای این نشست است.

کشورهای عضو ناتو می‌خواهند ارزیابی مشترکی از ماموریت ۲۰ ساله ناتو در افغانستان انجام دهند.

این در حالی است که سازمان‌های امنیتی امریکا درباره خطر حمله از خاک افغانستان علیه ایالات متحده یا منافع آن، ظرف شش ماه آینده، هشدار داده‌اند.

از جانب دیگر، طالبان و منتقدان امریکا و ناتو می گویند که مأموریت نظامی آنها در افغانستان شکست خورده است. گزارش های دیگر هم حاکی است که افتضاح و رسوایی نحوه خروج نیروهای غربی از افغانستان، موجب بروز دودستگی و شکاف در میان اعضای ناتو شده است.

بحران افغانستان، محور نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو

کلیدواژه