قوس 11, 1400 17:31 Asia/Kabul
  • انتقال ۲۸۰ میلیون دلار از پول‌های توقیف شده افغانستان به سازمان های امدادرسان
    انتقال ۲۸۰ میلیون دلار از پول‌های توقیف شده افغانستان به سازمان های امدادرسان

برخی منابع از انتقال ۲۸۰ میلیون دلار از پول‌های توقیف شده افغانستان در آمریکا به دو سازمان برنامه جهانی غذا و یونیسف خبر داده اند.

به گزارش رادیو دری، بانک جهانی مدیریت صندوق «امانت بازسازی افغانستان» را بر عهده دارد و فقط زمانی دارایی‌ها به این صندوق سپرده می‌شود که 31 عضو حمایت کننده، آن را تصویب کنند.

منابعی به رویترز گفته‌اند که 280 میلیون دلار از داریی‌های افغانستان در صورت تصویب از طریق صندوق امانت بازسازی افغانستان به سازمان برنامه جهانی غذا (WFP) و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (UNICEF) انتقال داده خواهد شد.

این منابع آگاه  که نامی از آنها ذکر نشده است اذعان کرده‌اند که حمایت  کنندگان صندوق امانت بازسازی افغانستان به احتمال بسیار روز جمعه نشستی داشته باشند و در مورد انتقال پول به دو سازمان برنامه جهانی غذا و یونیسف تصمیم بگیرند.

سازمان ملل روز گذشته با انتشار  گزارشی خبر داد که  پس از مسلط شدن طالبان در افغانستان و قطع میلیارد‌ها دلار کمک های بشردوستانهٔ جامعهٔ بین المللی به این کشور، میلیون‌ها افغان با بحران شدید روبرو شده‌اند.

در این گزارش  پیش بینی شده است که درآمد ناخالص داخلی افغانستان در یک سال  20 درصد کاهش خواهد یافت و در سال‌های بعدی، انقباض اقتصادی می تواند حدود 30 درصد برسد.

پس از ورود طالبان به افغانستان، آمریکا حدود 10 میلیارد دلار از سرمایه‌های افغانستان را توقیف کرد؛ اقدامی که وضعیت اقتصادی این کشور را وخیم‌تر کرد.

 مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که کشور‌های اروپایی نیز دو میلیارد دلار از دارایی‌‌های افغانستان را پس از تسلط طالبان توقیف کرده‌اند.

افزون بر آن، بانک جهانی تمامی پروژه‌های خود را در افغانستان متوقف کرده است و صندوق بین‌المللی پول نیز انتقال 450 میلیون دلار را که قرار بود در اختیار حکومت افغانستان قراردهد  به حالت تعلیق در آورده است.

دولت  آلمان نیز اعلام کرد که 300 میلیون دلار وعده کمک آن کشور  به حکومت افغانستان را اجرایی نخواهد کرد.

دارایی‌های افغانستان تنها ابزار فشار آمریکا علیه طالبان است

انتقاد سرپرست طالبان از آمریکا به خاطر مسدود کردن دارایی های افغانستان

کلیدواژه