قوس 16, 1400 17:40 Asia/Kabul
  • دادستان لاهه اقدامات جنایتکارانه آمریکا را در افغانستان توجیه کرد
    دادستان لاهه اقدامات جنایتکارانه آمریکا را در افغانستان توجیه کرد

دادستان دادگاه لاهه در دفاع از تصمیمش درباره بررسی نکردن جنایات جنگی آمریکا گفت که بدترین جنایات را در افغانستان از نظر وخامت، مقیاس و گستردگی نظامیان آمریکایی انجام نداده اند.

به گزارش رادیو دری، «کریم‌خان» دادستان‌کل دیوان کیفری بین‌المللی در نشست کشورهای عضو این دادگاه اضافه کرد: این تصمیم را براساس شواهدی گرفته‌ام که اثبات می کند بدترین جنایات را در افغانستان از نظر وخامت، مقیاس و گستردگی نظامیان آمریکایی انجام نداده اند.

کریم‌خان چندی پیش گفته بود که در تحقیقات جنایات جنگی و بشری در افغانستان، عملکردهای طالبان و داعش در مرکز توجه قرار دارد.

این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری از اینکه به جنایات نظامیان آمریکایی در این تحقیقات اولویت داده نشده است، بارها انتقاد کرده‌اند.

تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی در مورد عملکرد نظامیان آمریکایی در افغانستان از گذشته مایه تنش میان این دادگاه و دولت آمریکا بوده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا پیش از این به‌خاطر تلاش برای بررسی جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان، «فاتو بنسودا» دادستان پیشین این دادگاه را تحریم کرده بود.

دادگاه بین‌المللی لاهه تحقیقات اولیه را در مورد ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان در سال 2006 آغاز کرد و فاتو بنسودا در سال 2017 از قضات این دادگاه خواست اجازه تحقیقات کامل در این زمینه از جمله عملکرد نظامیان آمریکایی و ناتو را صادر کنند.

حکومت پیشین افغانستان در اوایل سال 2020 با اظهار اینکه خود تحقیقات درباره جنایات جنگی را آغاز می‌کند از این دادگاه خواسته بود تحقیقاتش را در این باره متوقف کند.

 دادگاه لاهه با سکوت از کنار جنایات آمریکا در افغانستان گذشت

کلیدواژه