قوس 17, 1400 10:52 Asia/Kabul
  • رهبر طالبان خواستار رفع مشکل مهاجران برای عدم ترک افغانستان شد
    رهبر طالبان خواستار رفع مشکل مهاجران برای عدم ترک افغانستان شد

رهبر طالبان ضمن انتقاد از برخورد بد با مهاجران افغان در کمپ‌های کشورهای غربی خواستار رفع مشکلات پناهجویان برای اقامت و بازسازی افغانستان شد.

به گزارش رادیودری، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان دستورالعملی را از سوی ملاهبت الله آخند، رهبر این گروه خطاب به والیان درباره کمک به افرادی که به دنبال خروج از این کشور هستند را منتشر کرده است.

طبق این گزارش، رهبر طالبان از والیان خواسته است تا با کسانی که در تلاش رفتن به کشورهای غربی هستند، گفت‌وگو و مشکل آن‌ها را حل کنند.

ملا هبت‌الله در این دستورالعمل گفته است که آن شمار از افغان‌هایی که به بهانه مشکلات اقتصادی تلاش به ترک کشور دارند و شماری نیز با کودکان خردسال و زنان راهی کشورهای غربی می‌شوند، به دلایل مختلف با مسایل امنیتی، اخلاقی و دیگر مشکلات انسانی مواجه می‌‌شوند.

به گفته رهبر طالبان، مهاجران در مسیر راه و کمپ‌ها با حالت بدی مواجه می‌شوند که سبب «ناراحتی خانواده و هر افغان» می‌شود.

او هم‌چنان گفته است که براساس برخی از «برنامه‌های مغرضانه»، عقاید، اخلاق و ارزش‌های معنوی مهاجران با خطر روبه‌رو است.

به باور رهبر طالبان، این مهاجران برای گرفتن جواز اقامت، وادار می‌شوند که علیه «اسلام» حرف بزنند و اسناد جعلی تهیه کنند.

در بخشی از این رهنمود آمده است: «به‌جای این‌که شایستگی بسیاری از آن‌ها برای رفاه و پیش‌رفت کشور خرج شود، در آن‌جا صرف کارهای عادی و حتی کارهای حقیر می‌شود.»

وی از والیان خواسته است با همکاری «مسوولان ذی‌ربط و علمای کرام»، با کسانی که در تلاش رفتن به کشورهای غربی هستند، دیدارهای مستقیم داشته باشند، مشکلات‌شان را بشنوند و برای یافتن راه‌حل، آنان را کمک کنند.

در پایان رهبر طالبان تأکید کرده است که تلاش‌های برای تدابیر امنیتی بیش‌تر شود تا کسی فرصت «ارعاب و ترسانیدن» دیگران را نداشته باشد و هیچ کسی در برابر خدمات، فعالیت تاجران، کسبه‌کاران و متخصصان موانع ایجاد نتواند.

گفتنی است که پس از تسلط طالبان، بیش‌تر کارمندان دولتی و افراد تحصیل‌کرده به دنبال ترک افغانستان هستند.

طالبان: مهاجران افغان به وطن بازگردند

کلیدواژه