قوس 17, 1400 14:20 Asia/Kabul
  • بازدید کاظمی قمی از گمرک مرزی ایران و افغانستان
    بازدید کاظمی قمی از گمرک مرزی ایران و افغانستان

حسن کاظمی قمی؛ مشاور ویژه رییس ‌جمهوری ایران در امور افغانستان، صبح امروز (چهارشنبه ۱۷ قوس) از گمرک مرزی ایران و افغانستان بازدید کرد.

به گزارش رادیودری، حسن کاظمی قمی در ابتدای ورود خود به گذرگاه زمینی دوغارون از مناطق مختلف اقتصادی این گذرگاه زمینی همجوار با افغانستان بازدید کرد.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، گمرک مرزی، محل‌های تخلیه و بارگیری انواع مشتقات نفتی و ذخیره‌سازی انواع کالاهای صادراتی و ترانزیتی از برنامه‌های سفر مشاور ویژه رییس‌ جمهوری ایران در امور افغانستان بود.

در این سفر یک‌روزه کاظمی قمی از نزدیک از حوزه‌های مختلف تجاری و شرکت‌های اقتصادی در مرز دوغارون و نیز از نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان بازدید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان‌رضوی و برخی از مدیران اجرایی این ولایت، آقای کاظمی قمی را در این سفر همراهی می کنند.

سفر مشاور ویژه رییس‌جمهوری در امور افغانستان به دوغارون همچنان ادامه دارد.

سالانه یک و نیم میلیون تن کالا به ارزش افزون بر دو میلیارد دلار از طریق گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون به افغانستان صادر می‌شود.

همچنین هر سال بیشتر از یک میلیون مسافر از طریق این گذرگاه مرزی بین کشورهای ایران و افغانستان رفت و آمد دارند.

گمرک دوغارون واقع در منطقه تایباد با افزون بر یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است.

تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق این گذرگاه مرزی صورت می‌گیرد.

بیشترین حجم کار این گمرک ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی، هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی این کشورها منتقل و از آنجا به دوغارون ترانزیت می‌شود.

حسن کاظمی قمی؛ مشاور ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان از گمرک مرزی آن کشور با افغانستان در حالی صورت می گیرد که در پی درگیری اخیر میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در ولایت نیمروز، ایران صادرات از مرز میلک را ممنوع کرد. هر دوطرف، این رویداد را ناشی از «سوء تفاهم» خوانده و ایران تاکید کرده که ناآشنایی طالبان با خطوط مرزی، موجب این رویداد شده است.

ملابرادر و کاظمی قمی بر گسترش روابط کابل- تهران تاکید کردند

کاظمی‌قمی: ایران آمادگی کامل برای کمک به بازسازی افغانستان دارد

کلیدواژه