قوس 17, 1400 20:23 Asia/Kabul
  • کاظمی قمی: سیاست دولت ایران حمایت از مردم افغانستان است
    کاظمی قمی: سیاست دولت ایران حمایت از مردم افغانستان است

مشاور رئیس جمهوری ایران در امور افغانستان گفت: سیاست دولت سیزدهم در توسعه همکاری‌های ایران و افغانستان، حمایت از مردم افغانستان و کمک به ایجاد ثبات و آرامش در این کشور همسایه است.

 به گزارش رادیو دری؛ حسن کاظمی قمی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از گذرگاه مرزی دوغارون بین ایران و افغانستان در مصاحبه با خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مردم افغانستان و ایجاد ثبات، همکاری های خود را با این کشور همسایه توسعه می دهد و کشورهای منطقه نباید نسبت به تحولات در افغانستان بی تفاوت باشند.

وی با اشاره به بازدیدهای خود از گذرگاه مرزی دوغارون ابراز امیدواری کرد با پیگیری و اجرای طرح های موثر، شاهد روان سازی مراودات تجاری در مرز دوغاون باشیم.

مشاور رییس جمهوری در امور افغانستان گفت: در سفری که به کابل صورت گرفت، یک کارگروه در حوزه فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی بین ۲ کشور شکل گرفت که در قالب آن، اقدامات فرهنگی از جمله برگزاری نمایشگاه، همکاری های دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، پزشکی و مهندسی انجام می شود.

کاظمی قمی  به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو کشور همسایه اشاره کرد و افزود: وجود اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی، یکی از ظرفیت هایی است که نقش پررنگی در گسترش روابط اقتصادی ایران و افغانستان دارد.

کاظمی قمی در سفر به مرز دوغارون از گمرک دوغارون، بازارچه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان بازدید کرد.

سالانه ۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش افزون بر ۲ میلیارد دلار از طریق گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون به افغانستان صادر می‌شود.  

همچنین هر سال بیشتر از یک میلیون مسافر از طریق این گذرگاه مرزی بین کشورهای ایران و افغانستان رفت و آمد می کنند.

بیشترین حجم کار این گمرک ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی،  هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرکهای بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی این کشورها منتقل و از آنجا به دوغارون ترانزیت می‌شود.

بازدید کاظمی قمی از گمرک مرزی ایران و افغانستان

کاظمی‌قمی: ایران آمادگی کامل برای کمک به بازسازی افغانستان دارد

کلیدواژه