قوس 23, 1400 18:38 Asia/Kabul
  • آمریکا باید دارایی‌های مسدودشده افغانستان را آزاد کند
    آمریکا باید دارایی‌های مسدودشده افغانستان را آزاد کند

معاون نخست‌وزیر طالبان با بیان اینکه ذخایر ارزی مسدود شده افغانستان متعلق به مردم این کشور است، تاکید کرد که آمریکا باید این دارایی‌ها را آزاد کند.

به گزارش رادیودری، «عبدالغنی برادر»، معاون نخست‌وزیر طالبان گفت که دارایی‌های مسدودشده‌ افغانستان توسط آمریکا، دارایی شخصی اشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین نیست و باید آزاد شود.

عبدالغنی برادر این موضوع را امروز (سه‌شنبه، ۲۳ قوس) در یک نشست در شهر کابل با صنعتکاران مطرح کرد. وی گفت که دارایی‌های مسدودشده‌ افغانستان دارایی ملت این کشور است.

همچنین او در بخشی از سخنان خود افزود که جهان نیز نسبت به این موضوع بی‌تفاوتی اختیار کرده است. این مقام طالبان این موضع‌گیری کشورهای جهان را پرسش‌برانگیز خواند.

وی همچنین تأکید کرد که بدترشدن وضعیت اقتصادی افغانستان بر سایر کشورها نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

از سویی دیگر نیز، معاون نخست‌وزیر طالبان از جامعه‌ جهانی خواست که این گروه را به‌رسمیت بشناسد.

با تسلط طالبان بر افغانستان، آمریکا حدود ۹.۵ میلیارد دلار دارایی‌های خارجی افغانستان را که در اختیار مؤسسات مالی این کشور قرار داشت، مسدود کرده است.

بانک جهانی چند روز پیش اما اعلام کرد که کشورهای کمک‌کننده مالی صندوق بازسازی افغانستان توافق کرده‌اند تا ۲۸۰ میلیون دلار از پول‌های مسدودشده‌ افغانستان آزاد و به برنامه‌ی جهانی غذا و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) منتقل شود.

همچنین صندوق بین‌المللی پول، حدود ۳۷۰ میلیون دلار از کمک‌های مالی خود به افغانستان را به‌دلیل عدم شفافیت جامعه‌ بین‌المللی در مورد به‌رسمیت‌شناختن طالبان توقیف کرده است.

بانک جهانی هم به پیروی از این اقدام، بودجه‌ افغانستان را متوقف کرده است. این بانک از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون بیش از پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به افغانستان داده است.

افزون بر این موارد، تقریبا ۷۵ درصد از بودجه‌ کارمندان غیرنظامی دولت و تمامی بودجه‌ دفاعی چهار میلیارد دلاری که قبل از این توسط آمریکا و متحدانش در ناتو پرداخت می‌شد، نیز از زمان سقوط افغانستان به‌دست طالبان قطع شده است.

هنوز هیچ کشوری این گروه را به‌رسمیت نشناخته است. همچنین طالبان در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد و بر این اساس طالبان نمی‌توانند به دارایی‌های افغانستان دست یابند.

تاکید طالبان بر آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان از طرف آمریکا

آمریکا حق ندارد دارایی های مردم افغانستان را مسدود کند

کلیدواژه