قوس 27, 1400 08:34 Asia/Kabul
  • پاکستان: به دنبال شناسایی دولت طالبان دراجلاس \\\
    پاکستان: به دنبال شناسایی دولت طالبان دراجلاس \\\"اسلام آباد\\\" نیستیم

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد: به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان در دستور کار نشست وزرای امور خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی به میزبانی اسلام آباد قرار ندارد.

به گزارش رادیو دری؛ "شاه محمود قریشی" وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌های خارجی در اسلام آباد گفت: در حال حاضر اولویت با نجات افغانستان از هرگونه بحران انسانی است و به رسمیت شناختن دولت موقت طالبان در دستور کار نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی (OIC) در اسلام آباد نیست.

شاه محمود قریشی در این نشست افزود: پاکستان به دلیل وضعیت نگران کننده اقتصادی و بحران انسانی در افغانستان تصمیم گرفت میزبان نشست شورای وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی باشد تا از این طریق راهکاری جمعی برای کمک به وضعیت بحرانی افغانستان اتخاذ شود.

این مقام پاکستانی با اشاره به گزارشات نهاد‌های بین المللی از احتمال فاجعه امنیت غذایی و فقر در افغانستان تصریح کرد: بحران اقتصادی در افغانستان تشدید شده و جان انسان‌ها در خطر است در نتیجه حمایت‌های بشردوستانه از این کشور باید اولویت جامعه جهانی باشد.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: بی توجهی به بحران انسانی در افغانستان مشکلاتی از قبیل افزایش مهاجرت‌های غیرقانونی، سیل پناهجویان، تقویت گروه‌های تروریستی از جمله القاعده، داعش و افزایش جرائمی نظیر قاچاق و تولید مواد مخدر را در پی خواهد داشت.

وی افزود: جامعه بین المللی آماده کمک به افغان‌ها است، اما در مورد برخی از مسایل از جمله احترام به حقوق بشر در افغانستان و تضمین نابودی گروه‌های تروریستی نگرانی‌هایی وجود دارند که نیازمند رسیدگی کامل هستند.

قریشی گفت: پاکستان در راستای ایجاد یک رویکرد منطقه‌ای برای حل بحران افغانستان ضمن میزبانی از هفدهمین نشست وزرای امور خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی از نمایندگان آژانس‌های سازمان ملل متحد، گروه ۵ و کشور‌های بزرگ اروپایی نیز برای شرکت در نشست روز یکشنبه دعوت کرده است.

نشست وزرای امور خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی با محوریت افغانستان قرار است روز یکشنبه به میزبانی پاکستان برگزار شود.

پاکستان باز هم از توقیف دارایی های افغانستان در آمریکا انتقاد کرد

کلیدواژه