قوس 29, 1400 08:34 Asia/Kabul
  • ایجاد صندوق مالی بشردوستانه برای افغانستان
    ایجاد صندوق مالی بشردوستانه برای افغانستان

سازمان همکاری اسلامی صندوق مالی بشردوستانه برای افغانستان ایجاد می کند.

به گزارش رادیو دری، وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی روز یکشنبه در نشست فوق العاده این سازمان با محوریت تحولات افغانستان در اسلام آباد پایتخت پاکستان، توافق کردند یک صندوق کمک‌های بشردوستانه به منظور رسیدگی به بحران اقتصادی افغانستان که میلیون‌ها نفر را در فصل زمستان در معرض گرسنگی قرار داده است، ایجاد کنند.

این صندوق در چارچوب بانک توسعه اسلامی برای ارسال کمک‌ها به افغانستان با هماهنگی سایر طرف‌ها ایجاد خواهد شد.

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی نشست خود از بانک توسعه اسلامی خواستند این صندوق را تا سه ماهه اول سال آینده اجرایی کند.

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه با تاکید بر اینکه دسترسی افغانستان به منابع مالی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد این کشور ضروری است، خواستار آزادسازی دارایی‌های مالی بلوکه شده افغانستان شدند.

بر اساس این بیانیه، نماینده ویژه ای در امور افغانستان برای هماهنگ کردن کمک ها و تلاش ها و پیگیری تعاملات اقتصادی و سیاسی با این کشور تعیین خواهد شد.

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه همچنین بر اهمیت مبارزه با تروریسم در افغانستان و اطمینان از عدم استفاده از خاک افغانستان به عنوان یک پناهگاه امن برای هرگونه گروه یا سازمان تروریستی تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین از مقامات افغان خواسته شده است راه را برای تقویت مشارکت همه افغان ها از جمله زنان و دختران در همه بخش ها، بازکنند.

نشست فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی با محوریت تحولات افغانستان روز یکشنبه با حضور نمایندگان 57 کشور اسلامی و همچنین هیات‌هایی به عنوان ناظر برای بررسی وضعیت بشردوستانه در افغانستان در "اسلام آباد" برگزار شد.

 "حسین امیرعبداللهیان"  وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست با بیان اینکه، ایران امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می کند خاطرنشان کرد،  آشتی ملی، انسجام  و مشارکت فراگیر درحکومت و حکمرانی، در کنار خیر خواهی و مساعی جمیله کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای اسلامی در مبارزه با تروریسم و ناامنی و بی ثباتی و کمک های بشر دوستانه، فوری ترین اقدام برای حمایت از مردم افغانستان و تضمین آینده ای روشن است.   

پایان نشست سازمان همکاری اسلامی با محوریت افغاستان در پاکستان

کلیدواژه