قوس 30, 1400 15:53 Asia/Kabul
  • درخواست ۴۶ سناتور آمریکایی برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان
    درخواست ۴۶ سناتور آمریکایی برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

تعدادی از سناتورهای آمریکایی با هشدار درباره احتمال وقوع یک بحران انسانی در افغانستان از وزارت خزانه‌داری این کشور خواستند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد کند.

به گزارش رادیو دری، 46 عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به دولت بایدن و وزارت خزانه‌داری آمریکا گفتند که درصورت ادامه محدودیت‌های بین‌المللی بر سیستم بانکی افغانستان، احتمال فروپاشی اقتصاد این کشور و ایجاد یک بحران بزرگ انسانی وجود دارد.

نمایندگان با اشاره به هشدارهای سازمان ملل درباره بحران قریب‌الوقوع انسانی در افغانستان تصریح کردند که پیش از فرارسیدن زمستان مردم افغانستان ممکن است دچار قحطی شوند و به همین علت «ما عمیقاً درباره ادامه توقیف ذخایر خارجی افغانستان نگران هستیم».

در این نامه آمده است: مصادره 9.4 میلیارد دلار از ذخایر ارزی افغانستان در آمریکا منجر به افزایش تورم و مسدود شدن بانک‌های تجاری و کسب و کارهای خصوصی و سقوط کشور- که بشدت بر واردات پول نقد نیاز دارد- در بحران اقتصادی و بشردوستانه می‌شود.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه نیز خواستار از بین بردن محدودیت‌ها برای دسترسی افغانستان به دارایی‌هایش شد و از صندوق بین‌المللی پول نیز خواستند تا به افغانستان اجازه دسترسی به کمک‌های اضطراری اختصاص داده شده به این کشور را بدهد.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا دو روز قبل نیز از دولت بایدن خواستند تا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد افغانستان، دارایی‌های توقیف شده این کشور را از طریق سازمان ملل در اختیار مردم افغانستان قرار دهد.

واکنش آمریکا به هشدار سازمان ملل درباره فروپاشی نظام بانکی افغانستان

کلیدواژه