جدی 08, 1400 11:12 Asia/Kabul
  • سیگار:14میلیون افغان درمعرض گرسنگی هستند
    سیگار:14میلیون افغان درمعرض گرسنگی هستند

بازرسی ویژه آمریکا در امور افغانستان با بیان اینکه طی 20 سال گذشته هزینه هنگفتی در افغانستان انجام گرفت، اما نتیجه آن این بوده که از هر 3 افغان یک نفر در معرض کمبودغذایی قرار دارد.

به گزارش رادیودری، اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام‌ کرده است که طبق برنامه جهانی غذا تا سپتامبر ۲۰۲۱، تقریباً ۱۴ میلیون نفر یا از هر سه نفر در افغانستان یک نفر در آستانه‌ گرسنگی وکمبود موادغذایی قرار دارد و این رقم در چند ماه گذشته افزایش چشم‌گیر داشته است.

سیگار تصریح کرده است که این کشور ۱۴۶ میلیارد دلار به افغانستان در طول بیست سال گذشته کمک کرده است، اما با آن هم، خشک‌سالی، کمبود غذایی و بحران کووید -۱۹ وضعیت انسانی در این کشور را تشدید کرده است.

طبق این گزارش، برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان هزینه‌ای در حدود ۸۹ میلیارد دلار به مصرف رسیده، اما اکنون همه این‌ها از بین رفته و نیز اهداف دیگر مانند کمک به زنان و دختران و برقراری حاکمیت قانون، همه پس از خروج امریکا تحت تهدید مستقیم طالبان قرار دارد.

بازرس ویژه در این گزارش از وضعیت موجود به‌عنوان حقایق نگران‌کننده یاد کرده و گفته است: «ما مدیون همه کسانی هستیم که در افغانستان خدمت کرده‌اند».

سیگار تصریح می‌کند از این‌که همه چیز خیلی ناگهان به پایان رسید، چیزهای کمی برای نشان دادن به مالیات‌دهند‌گان آمریکایی از چرایی مأموریت بیست‌ساله ایالات متحده در افغانستان وجود دارد.

سیگار گفته است، علایم نشان می‌دهد که بذر فروپاشی افغانستان به‌خوبی کاشته شده بود، رییس جمهور اشرف غنی فرار کرد و طالبان بر کابل مسلط شدند و جنگ بیست‌ساله آمریکا در افغانستان در کم‌تر از چهار ماه پایان یافت.

در گزارش سیگار گفته شده است که دو هزار و ۴۰۰ نیروی آمریکایی و حداقل یک هزار و ۲۳۳ پیمان‌کار از جمله ۴۵ آمریکایی در افغانستان جان خود را از دست داده‌اند و نیز بیش از ۲۱ هزار سرویس اعضا و یک هزار و ۴۲۷ پیمان‌کار از جمله ۳۸ امریکایی زخمی شده‌اند.

هشدار درباره گسترش فقر در افغانستان

کلیدواژه