جدی 08, 1400 20:07 Asia/Kabul
  • طالبان: شروط آمریکا را برای به رسمیت شناختن بررسی می‌کنیم
    طالبان: شروط آمریکا را برای به رسمیت شناختن بررسی می‌کنیم

سخنگوی طالبان گفت: این گروه شروط آمریکا را برای به رسمیت شناخته شدن بررسی می کند.

به گزارش رادیو دری، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: گروه طالبان شروط آمریکا را به منظور به رسمیت شناخته شدن دولتش در افغانستان بررسی می‌کند و از آمریکا نیز می خواهد اسامی رهبران طالبان را از لیست تحریم‌ها حذف کند.

سخنگوی طالبان اظهار کرد: برخی شروط آمریکا برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی مانند نظام حکومتی و حقوق زنان مسایلی داخلی است به آنچه مردم بخواهند بستگی دارد که مطالبات آنها در حال بررسی است.

مجاهد گفت: رایزنی‌های اخیر ما با آمریکا بر مسائل سیاسی متمرکز بود و موضوعاتی مثل حذف اسامی رهبران ما از لیست سیاه جزئی از توافقنامه دوحه بوده است.

وی همچنین با تکرار مواضع قبلی خود درباره گروه تروریستی داعش و نیز گروههای مخالف طالبان موسوم به جبهه مقاومت مدعی شد: داعش و جبهه مقاومت تنها بر روی کاغذ و در رسانه‌ها مطرح هستند و حضور فیزیکی در افغانستان ندارند و از سوی مردم افغانستان که حامی ساختار قدرت جدید هستند، "مطرود" شده‌اند.

سخنگوی طالبان همچنین درباره توقف کمک‌های خارجی به افغانستان اظهار کرد: توقف کمک‌های خارجی با توجه به وجود درآمد ملی دیگر فاجعه‌ای برای افغانستان نیست، هر چند ادامه کمک‌ها در بهبودی اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور نقش دارد.

مجاهد درباره بودجه سال ۲۰۲۲ نیز تاکید کرد: درآمد ملی افغانستان برای بودجه عادی ما کافی است؛ در گذشته سرقت درآمدهای کشور آسان بود؛ اما اکنون شفافیت بر درآمدهای ما حاکم است و مطمئن هستیم بودجه عادی از رهگذر درآمدهای ما تامین خواهد شد و ما نیاز به کمک‌های توسعه‌ای خواهیم داشت.

وی تاکید کرد:  تمام کشورهایی که در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد  حضور یافتند در قبال مردم افغانستان چه در سطح منطقه‌ای، انسانی و اسلامی مسوولیت خود را پذیرفتند.

طالبان از روسیه خواست حکومت آنها را به رسمیت بشناسد

 

کلیدواژه