جدی 12, 1400 16:28 Asia/Kabul
  • پیمان‌کاران خصوصی؛ برنده جنگ ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان
    پیمان‌کاران خصوصی؛ برنده جنگ ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان

روزنامه آمریکایی افشا کرد پیمان‌کاران خصوصی طی 20 سال جنگ آمریکا در افغانستان صدها میلیارد دلار بدست آوردند.

به گزارش دری، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» 31 دسامبر در گزارش تازه‌ای لشکر کشی 20 ساله آمریکا در افغانستان را «شکست خورده» دانست و اعلام کرد که پیمان‌کاران خصوصی برنده اصلی این جنگ بودند.

در نوشته‌ این روزنامه آمریکایی آمده است که یک تاجر کالیفرنیایی که در قزاقستان یک قهوه‌خانه داشت، با توجه به شرایط افغانستان تجارت مواد سوختی را راه‌اندازی کرد و میلیاردها دلار بدست آورد.

وال استریت ژورنال گزارش داد، از تولیدکنندگان اسلحه تا کارآفرینان، همه از جنگ افغانستان سود برده و به منافع بزرگی دست یافته‌اند.

طبق این گزارش، حملات 11 سپتامبر 2001 و ورود ناتو به رهبری ایالات متحده به افغانستان، سپردن قراردادهای نظامی هزینه‌های پنتاگون را تا 14 تریلیون دلار افزایش داد و با ادامه جنگ در افغانستان و عراق، فرصت‌هایی برای این بازار پر‌ سود ایجاد کرد.

بر اساس یافته‌های پروژه هزینه‌های جنگ دانشگاه «براون» که گروهی از پژوهشگران و کارشناسان حقوقی به هدف جلب توجه به آنچه که آن‌ها «تأثیر پنهان ایالات متحده» می‌نامند، یک سوم تا نیمی از این پول به قراردادی‌ها و پیمان‌کاران تعلق گرفته و پنج شرکت دفاعی مثل شرکت لاکهید مارتین، شرکت بوئینگ، شرکت جنرال داینامیکس، شرکت فناوری‌های ریتون و شرکت نورتروپ گرومن، زیر 2.1 تریلیون دلار به دست آورده‌اند.

آمریکا و متحدانش در حالی از افغانستان عقب نشینی کردند که این لشکرکشی ثمره ای جز گسترش تروریسم، جنگ، خشونت، بی ثباتی و نا امنی و کشتار ده ها هزار نفر از مردم این کشور نداشته است.

سود چندین میلیاردی امریکا از تولید مواد مخدر در افغانستان

کلیدواژه