جدی 15, 1400 17:26 Asia/Kabul
  • ربانی:طراحان اصلی قتل های هدفمند باید شناسایی شوند
    ربانی:طراحان اصلی قتل های هدفمند باید شناسایی شوند

صلاح‌الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان می‌گوید که قتل‌های زنجیره‌ای که در دو دهه اخیر به وقوع پیوسته هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و زمان آن رسیده است که طراحان اصلی این جنایت ها شناسایی شوند.

به گزارش رادیو دری؛ صلاح‌الدین ربانی در محفل بزرگداشت مقام علمی شهید ایاز نیازی افزود: در دو دهه اخیر در تمام حوادث تروریستی و قتل‌های زنجیره‌ای به صورت رسمی انگشت اتهام به طرف گروه‌های تکفیری و گردانندگان‌شان نشانه رفته است.

او اضافه کرد: انگیزه‌های گروه‌های تروریستی و نقش آنها در پشت صحنه جنایت بر همه آشکار است، از این جهت نیاز است تا در برابر اندیشه افراطی و تکفیری، مبارزه فکری، هدفمند و بر اساس اصول ادامه پیدا کند. 

 رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان درعین حال در اینکه قتل‌های زنجیره‌ای واقعاً کار گروه‌های تکفیری و تروریستی باشد ابراز تردید و تصریح کرد: قتل‌های زنجیره‌ای که  در این چند سال رخ داده، هنوز مبهم بوده و کوچک‌ترین زوایای آن از سوی حکومت ها برای مردم توضیح داده نشده است و مردم نمی‌دانند که عاملان و طراحان اصلی این جنایت‌ها چه کسانی هستند.

ربانی با تاکید بر اینکه عاملان اصلی جنایت‌های مرموز باید شناسایی و به مردم معرفی شوند افزود:  دیگر متهم کردن افراد کوچه و بازار و محکوم کردن آنان به مجازات با نام جنایتکار قابل قبول نیست و باید طراحان اصلی این جنایت ها شناسایی شوند.

او اظهار کرد که از دو دهه قبل به این طرف به دلیل وجود بی کفایتی و ناتوانی در سطوح مختلف نظام سیاسی، زوایای قتل‌های هدفمند معلوم نیست و تا کنون به هیچ یک از سوال‌های عادی مردم در مورد این جنایت‌ها پاسخ داده نشده است. 

صلاح‌الدین ربانی تاکید کرد که نباید وجود فرهنگ معافیت و بازی‌های شبه مافیایی و تروریستی در درون حکومت، باعث نهادینه شدن فرهنگ حذف و ترور شود.

آمریکا و بریتانیا: هزاره های افغانستان هدف قتل های هدفمند طالبان و داعش هستند

بازداشت مسئول قتل های هدفمند داعش در ننگرهار

کلیدواژه