جدی 17, 1400 13:31 Asia/Kabul
  • لوله‌گذاری خط انتقال گاز تاپی در افغانستان آغاز می‌شود
    لوله‌گذاری خط انتقال گاز تاپی در افغانستان آغاز می‌شود

معاو وزیر خارجه ترکمنستان در سفر به هرات اظهارداشت که وضعیت کنونی افغانستان بهبود یافته است بنابراین بستر لازم برای اجرای پروزه خط لوله گاز «تاپی» فراهم شده است.

به گزارش رادیودری، «وفا حاجی اف» معاون وزیر خارجه ترکمنستان در راس هیاتی به هرات در غرب افغانستان سفر کرده است و با مقامات اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات دیدار و گفت‌وگو کرده است.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات در بیانیه‌ای اعلام کرد که علاوه بر معاون وزیر خارجه‌ ترکمنستان، «محمد مراد امانوف» رئیس اجرایی پروژه‌ خط لوله گاز تاپی و «خواجه عوض اوف» سفیر ترکمنستان نیز به هرات سفر کرده‌اند.

براساس این بیانیه، وفا حاجی‌ اوف معاون وزیر خارجه ترکمنستان گفته است که وضعیت امنیتی افغانستان بهبود یافته و بستر برای اجرای پروژه‌ خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند ( تاپی)  فراهم شده است.

وی در هرات اظهارداشت که برنامه ریزی منظم برای توزیع گاز در ولایت هرات و ولایت‌های مسیر پروژه‌ تاپی عملی خواهد شد.

از سوی دیگر، «یونس قاضی‌زاده» رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات نیز گفته است که یک کمیسیون تخصصی برای فراهم‌سازی تسهیلات در مسیر ترانزیت گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند آغاز به کار خواهد کرد تا چالش‌ها و فرصت‌های مسیر تاپی بررسی شود.

وی از هیات ترکمنستان خواست تا مسائل فنی پروژه‌ تاپی با بخش خصوصی نیز در میان گذاشته شود و از ظرفیت شرکت‌های بخش خصوصی نیز استفاده شود.

امضاء سند امنیتی خط لوله گاز «تاپی» میان ترکمنستان و افغانستان

کلیدواژه