جدی 18, 1400 17:13 Asia/Kabul
  • موسسه سیگار: دولت های غنی و کرزی و امریکا در سقوط کابل نقش داشتند
    موسسه سیگار: دولت های غنی و کرزی و امریکا در سقوط کابل نقش داشتند

بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد: عملکرد ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان و دولت های حامد کرزی و محمد اشرف غنی نقش مهمی در سقوط کابل داشته است.

به گزارش رادیو دری، بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی اعلام کرد: سقوط کابل پیش از فرار اشرف غنی و ورود طالبان به  کابل، برنامه ریزی شده بود.

در  این گزارش آمده است: هزینه ۱۴۶ میلیارد دلاری آمریکا برای بازسازی افغانستان که ۸۹ میلیارد دلار  آن برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی بود، با سقوط کابل به طور کامل از بین رفت .

براساس گزارش های منتشر شده، خود طالبان هم انتظار نداشتند که چنین راحت و بدون درگیری شدید کابل را تسخیر کنند.

در این زمینه ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از تصرف کابل اذعان کرده بود: «قرار بود واحدهای ما در دروازهٔ شهر باقی بمانند» ولی خروج اشرف غنی از کشور عملاً ستون فقرات دولت را به فروپاشی کشاند.

این گزارش با انتقاد از عملکرد ۲۰ ساله آمریکا و دولت های سابق افغانستان می افزاید: حضور آمریکا در افغانستان به جز فساد مالی و اداری، قاچاق مواد مخدر و حملات شبانه به خانه های مردم و جان باختن افراد بی‌گناه نتیجه ای برای مردم افغانستان نداشت.

اشرف غنی رئیس جمهوری سابق افغانستان چندی گذشته در گفتگو با یک رسانه خارجی اذعان کرده بود که اشتباه من اعتماد به آمریکا و شرکای بین‌المللی بود.

شرف غنی: دلیل سقوط افغانستان اعتمادم به آمریکا بود

کلیدواژه