جدی 20, 1400 18:42 Asia/Kabul
  • طالبان: برای تأمین امنیت پروژه تاپی واحد ویژه امنیتی ایجاد می‌شود
    طالبان: برای تأمین امنیت پروژه تاپی واحد ویژه امنیتی ایجاد می‌شود

وزارت داخله طالبان با تأکید بر اینکه هیچ مشکل امنیتی در مسیر پروژه تاپی وجود ندارد، گفت: برای اطمینان کشورهای مشترک در این پروژه، واحد ویژه امنیتی ایجاد خواهد شد.

به گزارش رادیودری، «سعید خوستی» سخنگوی وزارت داخله طالبان اعلام کرد که برای تامین امنیت پروژه خط لوله انتقال گاز «تاپی» و مسیر آن در افغانستان طرح ایجاد یک واحد نظامی ویژه 30 هزار نفری وجود دارد.

وی با اظهار اینکه کار روی ایجاد این طرح جریان دارد، تاکید کرد که وزارت‌های داخله، دفاع و ریاست اطلاعات درباره تامین امنیت پروژه تاپی به کشور ترکمنستان اطمینان داده‌اند.

درهمین حال «شهاب الدین دلاور» وزیر معادن طالبان اعلام کرد که آن‌ها حتی پیش از به قدرت رسیدن نیز، درباره تامین امنیت خط لوله گاز تاپی به ترکمنستان اطمینان داده بودند.

وی افزود: آن‌ها اکنون مطمئن هستند که در افغانستان امنیت کامل تامین شده و هیچ مشکلی نیست. روند ایجاد سازوکاری در این باره جریان دارد و ممکن است امنیت آن به یک شرکت داخلی و یا مردم واگذار شود.

وزیر معادن طالبان همچنین اظهارداشت که علت تاخیر در تکمیل پروژه تاپی، نبود امنیت در سال‌های گذشته بوده است.

اما برخی کارشناسان مسایل اقتصادی بر این باور هستند که وجود تتش‌های سیاسی میان هند و پاکستان یکی از دلایل تاخیر در تکمیل این پروژه بزرگ منطقه‌ای است.

لوله‌گذاری خط انتقال گاز تاپی در افغانستان آغاز می‌شود

کلیدواژه