جدی 22, 1400 10:05 Asia/Kabul
  • روایت سرپرست سفارت افغانستان از مذاکرات بین‌ الافغانی در تهران
    روایت سرپرست سفارت افغانستان از مذاکرات بین‌ الافغانی در تهران

سرپرست سفارت افغانستان در تهران فضای مذاکرات بین امیرخان متقی، اسماعیل خان و احمد مسعود را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش رادیودری، عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در تهران شامگاه سه شنبه در نشست خبری با اشاره به مذاکرات بین‌الافغانی در تهران گفت: من به عنوان یکی از حاضران در مذاکرات «مولوی امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان با احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود فرمانده فقید دوران جهاد و امیرمحمد اسماعیل خان والی پیشین هرات، فضای مذاکرات را مثبت دیدم.

سلیمانی افزود: در این نشست مسایل کلیدی در پنج ساعت مذاکره بیان شد و طرفین در فضایی بسیار آرام و سازنده، نگاه خود را برای حل مشکلات افغانستان، با صراحت بیان کردند.

این دیپلمات افغان با بیان اینکه اسماعیل خان، توجه به قانون اساسی، مسائل زنان و ایجاد چارچوبی برای رسیدن به عدالت اجتماعی را در این نشست مطرح کرد، گفت: هم احمد مسعود و هم اسماعیل خان اعلام کردند طرفدار جنگ نیستند و به دنبال صلح هستند.

سلیمانی گفت: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده از هر نشستی برای حل مشکلات افغانستان و نزدیک کردن دیدگاه ها بین گروه های سیاسی داخل افغانستان و خارج این کشور حمایت می کند.

سرپرست سفارت افغانستان در تهران تاکید کرد، مذاکرات تهران، یک شروع بود و قرار شد طرفین با تیم های خود مشورت کنند تا ببینند آیا امکان دارد که مذاکرات ادامه یابد.

رایزنی هیات طالبان با "احمد مسعود"و "اسماعیل خان" در تهران

کلیدواژه