جدی 22, 1400 11:35 Asia/Kabul
  • اعزام نیروهای تازه نفس طالبان به مرز مورد مناقشه با پاکستان
    اعزام نیروهای تازه نفس طالبان به مرز مورد مناقشه با پاکستان

در پی ادامه تنش‌های مرزی طالبان با پاکستان، فرمانده تیپ اول نیروهای مرزی طالبان اعلام کرد که نیروهای تازه نفس به «خط دیورند» اعزام می‌شوند.

به گزارش رادیودری، «ثناالله سنگین» فرمانده تیپ اول مرزی طالبان در شرق افغانستان اعلام کرد که برای دفاع از متجاوزان در 32 پاسگاه تازه امنیتی در امتداد «خط دیورند»، در مناطق «بنشی»، «چیره گل»، «باتاش» و «باریکوت» نیروهای تازه نفس اعزام خواهند شد.

وی با مخالفت با ایجاد یکجانبه حصار مرزی توسط پاکستان نیز گفت: «نه مردم این طرف و نه آن طرف خط دیورند به هیچکس اجازه نخواهد داد که در میان ما سیم خاردار ایجاد کند و مردم ما را از هم جدا کند. ما این را به هیچ وجه قبول نمی‌کنیم. نه قبول کردیم، نه می‌کنیم و نه اجازه خواهیم داد».

«عبدالصبور ابودجانه» فرمانده سپاه 201 «خالد بن ولید» نیز اظهارداشت که کشورهای همسایه که بر سر مرزهای رسمی و غیررسمی با افغانستان مشکل دارند، آن را از طریق گفت‌وگو با طالبان حل کنند.

وی افزود: برای ما در قدم اول دین بسیار اهمیت دارد، در قدم دوم حفاظت از خاک که این بر نظام اسلامی واجب است. آن کشورهایی که ما با آن مرز رسمی داریم، اگر کسی با آن‌ها درگیری کرده باشد، با ما مشکلاتشان را حل کنند. برای کشورهایی که هیچ مرزی نداریم هم بهتر است تا مشکلاتشان را با ما از طریق گفت‌وگو حل کنند.

گفت و گوی پاکستان و افغانستان برای حل اختلافات مرزی

کلیدواژه