جدی 28, 1400 17:43 Asia/Kabul
  • دیده بان حقوق بشر درباره زندگی زنان افغان تحت حکومت طالبان هشدار داد
    دیده بان حقوق بشر درباره زندگی زنان افغان تحت حکومت طالبان هشدار داد

دیده بان حقوق بشر در پژوهشی می گوید که طالبان زندگی و هویت زنان را سلب کرده و محدودیت های شدید از سوی طالبان بر زنان وضع شده است.

به گزارش رادیو دری؛ دیده بان حقوق بشر با همکاری موسسه حقوق بشر در دانشگاه ایالتی سن خوزه امریکا به تازگی نتایج پژوهشی را منتشر کرده است که از وضعیت زندگی زنان در ولایت غزنی حکایت می‌کند.

در این پژوهش با۱۰  زن در ولایت غزنی که پیش از سقوط نظام به دست طالبان در بخش آموزش، مراقبت‌های صحی، خدمات اجتماعی و بازرگانی کار کرده  مصاحبه شده است که  نتایج آن حاکی است که "حکومت طالبان تأثیر مخربی بر زنان و دختران افغانستانی داشته است."

در نتایج این پژوهش آمده است که طالبان زندگی و هویت را از زنان سلب و علیه زنان محدودیت‌های شدید و آزار و اذیت اعمال می کنند.

در بخشی از این پژوهش گفته شده  است که تشدید سریع بحران بشری در افغانستان این سوءاستفاده‌ها را تشدید می‌کند.

در این پژوهش آمده است که طالبان زنان و دختران را از تحصیلات متوسطه و عالی منع کردند و برنامه‌های درسی را برای تمرکز بیشتر بر مطالعات دینی تغییر داده‌اند.

پس از تسلط طالبان، میلیون‌ها دلار درآمد افغانستان از دست رفت و افزایش قیمت‌ها، قطع کمک‌ها، بحران نقدینگی و کمبود نقدینگی ناشی از قطع کمک کشورهای کمک‌کننده سابق  به‌ویژه ایالات متحده، بسیاری از مردم را از دسترسی به غذا، آب، سرپناه و مراقبت‌های صحی محروم کرده است.

بیشتر مصاحبه شوندگان از آثار تسلط طالبان بر سلامت روان خود  از جمله ترس، احساس ناامنی، اضطراب، ناامیدی، بی‌خوابی و احساس عمیق شکست و درماندگی نیز سخن گفته اند.

محدودیت های طالبان در غزنی برای پذیرش زنان بیمار

کلیدواژه