جدی 30, 1400 11:37 Asia/Kabul
  • بایدن: افغانستان مستعد وحدت نیست
    بایدن: افغانستان مستعد وحدت نیست

جو بایدن، رییس جمهور امریکا بار دیگر از خروج نیروهای این کشور از افغانستان دفاع کرد و گفت که به خاطر خروج از افغانستان که مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، عذرخواهی نخواهد کرد.

به گزارش رادیودری، بایدن گفت: «اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید؟»

رییس جمهور امریکا گفت که هزینه حضور یک هفته نیروهای این کشور در افغانستان نزدیک به یک میلیارد دلار بود و هیچ امکان حل مسالمت‌آمیز وجود نداشت.

او گفت: «پرسش این بود که آیا من هم‌چنان به خرج کردن آن مقدار پول در هفته در افغانستان ادامه می‌دادم؛ زیرا می‌دانستم که این ایده که بتوانم موفق شوم، به غیر از فرستادن کیسه‌های جسد بیشتر به خانه، بسیار غیرعادی بود.»

به گزارش رسانه ها؛ بایدن گفت که از آن‌چه در نتیجه «بی‌کفایتی طالبان» در افغانستان رخ می‌دهد، ناراحت است، اما تأکید کرد: «تعداد زیادی از چیزها در سراسر جهان وجود دارد که ما نمی‌توانیم هر مشکلی را حل کنیم».

امریکا پس از ۲۰ سال حضور در افغانستان در آخر ماه آگست از افغانستان خارج شد. طالبان در 24اسد کنترل ارگ ریاست جمهوری را به دست گرفتند و محمداشرف غنی، رییس دولت تحت حمایت امریکا از کشور فرار کرد.

بلینکن: خروج نظامی آمریکا به معنی خروج کامل از افغانستان نیست

خروج از افغانستان شرم‌آورترین لحظه تاریخ آمریکا بود

کلیدواژه