دلو 03, 1400 12:48 Asia/Kabul
  • اعتراض به نشست اسلو: طالبان را به رسمیت نشناسید
    اعتراض به نشست اسلو: طالبان را به رسمیت نشناسید

برگزاری نشست اسلو در ناروی و دعوت از طالبان برای شرکت در این نشست، اعتراضاتی را در شماری از کشورها در پی داشته است و معترضان از برگزارکنندگان این نشست خواسته‌اند که حکومت طالبان را به رسمیت نشناسند.

به گزارش رادیو دری، شماری از این معترضان امروز (یک‌شنبه، ۳ دلو) در شهر تورنتوی کانادا با تجمع مقابل سفارت ناروی از دولت این کشور و برگزارکنندگان نشست اسلو خواسته‌اند که طالبان را به رسمیت نشناسند و آنان را به رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران وادار کنند.

معترضان تاکید کردند که کشورهای جهان در نشست اسلو نباید از جرم ها و جنایت‌هایی که در افغانستان رخ داده است چشم‌پوشی کنند.

روز شنبه نیز در بامیان تجمع مشابهی برگزار شد و معترضان اعلام کردند که نباید با سرنوشت ملت افغانستان در نشست اسلو معامله شود و حق آزادی باید به زنان برگردانده شود.

در اسلو محل برگزاری اجلاس با طالبان نیز روز جمعه شماری از معترضان در تجمعی، گروه طالبان را عامل بحران کنونی افغانستان دانسته‌ و از دولت ناروی خواسته‌اند که نمایندگان طالبان را به دادگاه بین‌المللی بکشانند.

این اعتراضات در حالی برگزار شده که امروز نشست اسلو با حضور هیأتی از طالبان، کشورهای متحد ناروی از جمله امریکا و بریتانیا و نیز نمایندگانی از زنان افغانستان در پایتخت ناروی برگزار می شود.

دولت ناروی اعلام کرده است که برگزاری این نشست به معنای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان نیست.

اتحادیه اروپا: حضور در افغانستان به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست

توضیحات مقام طالبان درباره اهداف سفر امیرخان متقی به ناروی

مجاهد: اجلاس ناروی فضای جنگ را به صلح تبدیل می کند

کلیدواژه