دلو 03, 1400 14:06 Asia/Kabul
  • درخواست نمایندگی های دیپلماتیک افغانستان برای فشار جهانی بر طالبان در نشست اسلو
    درخواست نمایندگی های دیپلماتیک افغانستان برای فشار جهانی بر طالبان در نشست اسلو

نمایندگی های دیپلماتیک افغانستان همزمان با آغاز مذاکرات اسلو از کشورهای جهان خواسته اند برای تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر در افغانستان بر طالبان فشار وارد کنند.

به گزارش رادیو دری، نمایند‌گی‌های دیپلماتیک افغانستان در کشورهای مختلف در بیانیه ای تصریح کرده اند: نشست اوسلو در حالی برگزار می‌شود که افغانستان در بحران شدید بشری قرار دارد و مردم کشور در ترس، وحشت و ناامیدی به سر می‌برند.

این بیانیه می افزاید: دسترسی نداشتن به خدمات اساسی، بیش از نیمی از از جمعیت افغانستان را با ناامنی شدید غذایی روبه‌رو کرده است؛ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی از جمله آزادی بیان، حق دسترسی زنان و دختران به آموزش  و مشارکت آنان در اجتماع نقض شده و آدم ربایی های خشونت‌آمیز در افغانستان افزایش یافته است.

 دولت ناروی ۲۱ ژانویه اعلام کرد که گفت‌وگوهای اسلو به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست و فقط به منظور تأکید بر رعایت حقوق بشر و حقوق زنان از جمله حق آموزش و مشارکت اجتماعی آنان و گسترش کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی به افغانستان برگزار می‌شود.

این نشست قرار است امروز با اشتراک نمایند‌گانی از متحدان ناروی از جمله امریکا و بریتانیا، هیأتی از طالبان و نمایندگانی از زنان برای دو روز برگزار شود.

اعتراض به نشست اسلو: طالبان را به رسمیت نشناسید

 

کلیدواژه