دلو 04, 1400 13:43 Asia/Kabul
  • واکنش های داخلی و خارجی به نخستین سفر اروپایی طالبان
    واکنش های داخلی و خارجی به نخستین سفر اروپایی طالبان

نخستین سفر نمایندگان حکومت طالبان به ناروی برای گفت وگو با نمایندگان کشورهای اروپایی و آمریکا در باره مسائل افغانستان که از روز گذشته به مدت سه روز آغاز شد، با واکنش های زیادی در داخل و خارج این کشور مواجه شده است.

به گزارش رادیو دری،"امیرخان متقی" سرپرست وزارت امور خارجه طالبان روز یکشنبه  در راس هیات پانزده  نفره برای  گفت وگو با نمایندگان کشورهای اروپایی و  آمریکا  وارد  اسلو پایتخت ناروی شد.

در  این  نشست علاوه  بر نمایندگان طالبان  ،فعالان  جامعه مدنی  ،خبرنگاران و فعالان زن  افغانستان  نیز دعوت  شده اند .

مقامات غربی گفتند: تشکیل یک نظام جامع سیاسی، پاسخ به بحرانهای فوری در افغانستان، رفع نگرانی های امنیتی و همچنین حقوق بشر در اولویت کاری این نشست قرار دارد.

سفر هیات طالبان به ناروی نخستین سفر رسمی سران طالبان به اروپا پس از روی کار آمدن آنها در افغانستان است. اکنون طالبان که حاکمان این کشور هستند به دنبال برقراری روابط با جامعه جهانی هستند.
دوماه پیش نیز هیئت طالبان به ریاست مولوی «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان با هیات آمریکایی و نمایندگان اتحادیه اروپا در دوحه قطر مذاکرات مفصلی را انجام داد.
در این مذاکرات مسایل مختلف از جمله به رسمیت شناخته شدن دولت موقت طالبان، آزادی ذخایر مسدود شده ارزی افغانستان، مبارزه با تروریسم ، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کمکهای بشردوستانه به افغانستان و مسایل مرتبط با حقوق بشر و حقوق زن مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت.
خبرگزاری فرانسه در مورد این سفر که نخستین سفر اروپایی طالبان پس از گرفتن قدرت است، نوشته که در این دیدار، مقامهای طالبان با مقامهای کشورهای غربی روی مسایل حقوق بشری و کمکهای بشری گفت وگو خواهند کرد.
"تام وست" نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان با استقبال از برگزاری این نشست  گفت که  رهبران جامعه مدنی ستون فقرات اقتصادها ، جامعه سالم و مرفه می باشند .
وی  شرکت  برخی از مقامات آمریکایی  در نشست  اسلو  را تائید  کرد.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان هم گفت در نشست اسلو بر روی مسائل مختلف و با شخصیت  های افغان که در اروپا زندگی می کنند نیز تبادل  نظر شده است.
با این حال برخی این نشست را ترفندی برای  به  رسمیت شناختن  طالبان عنوان کردند.
"مسعود اندرابی" وزیر سابق داخله افغانستان در فیسبوک  نوشت: طالبان از مدت  ها قبل در پشت درهای بسته  گفت  وگوهایی  با کشورهای مختلف  از جمله ناروی داشته است.
وی  اظهار  کرد اکنون گفت وگوهای علنی برای حمایت از افراط گرایی  آشکار شده است  و  تفکر طالبانی  به این سادگی  تغییر نمی کند.
او تصریح کرد تنها وقتی  گفت وگوها نتیجه خواهد داشت که طالبان حاضر  شود حکومتی فراگیر و  غیر متمرکز تشکیل دهد.
«هدا خموش» یکی از فعالان زن که در این  نشست شرکت  کرده  بود از  وزیر خارجه طالبان  خواست که ۲ فعال  بازداشت  شده زن  در کابل آزاد  شوند.
سمیرا حمیدی یکی  دیگر از فعالان زن افغان از کشورهای خارجی شرکت کننده در نشست اسلو خواست که از طالبان برای رعایت حقوق بشر،حقوق زنان  و  تشکیل دولت  فراگیر تعهد بگیرند.
همزمان  با  حضور هیات طالبان در اسلو  شماری از افغان های  ساکن در نروژ به برگزاری این  نشستت اعتراض  کردند.

با این همه طالبان سفر اروپایی به ناروی را یک پیروزی با ارزش و فراهم شدن زمینه شناسایی رسمی حکومت این گروه از سوی جامعه جهانی می داند.

مجاهد: اجلاس ناروی فضای جنگ را به صلح تبدیل می کند

توضیحات مقام طالبان درباره اهداف سفر امیرخان متقی به ناروی

کلیدواژه