دلو 06, 1400 19:34 Asia/Kabul
  • وزیر خارجه ناروی: نشست اسلو مشروعیت بخشی به طالبان نبود
    وزیر خارجه ناروی: نشست اسلو مشروعیت بخشی به طالبان نبود

وزیر امور خارجه ناروی تاکید کرد: گفتگوهایی همچون نشست اسلو به "هیچ وجه" به معنای مشروعیت بخشیدن به حاکمان فعلی در افغانستان نیست.

به گزارش رادیو دری؛ آنیکن هویتفلد وزیر امور خارجه ناروی در پایان گفتگوهای سه روزه طالبان با نمایندگان آمریکا و اروپا در اسلو گفت: تسهیل گفتگوهایی از این دست به "هیچ وجه" به معنای مشروعیت بخشیدن به حاکمان فعلی در افغانستان نیست و "هیچ تغییری" در سیاست خارجی ناروی به شمار نمی رود.

او افزود: ناروی سال‌هاست که با طالبان گفتگو می‌کند.

وزیر امور خارجه ناروی در عین حال تصریح کرد که تنها گفتگوهای چند روزه وضعیت افغانستان را تغییر نمی‌دهد و آشتی بین افغان‌ها و ایجاد چارچوبی برای افزایش تعامل غرب با طالبان زمان می‌برد.

هویتفلد اضافه کرد:  نشست‌های اسلو فرصت خوبی برای کشورهای غربی مانند ناروی، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، آلمان و امریکا و همچنین اتحادیه اروپا فراهم کرد تا آنچه را که از طالبان انتظار دارند روشن کنند.

در بیانیه جمع بندی که وزارت خارجه ناروی پس از پایان نشست‌ اسلو منتشر کرده آمده است که "مذاکرات در اسلو در پاسخ به درخواست تعدادی از نهاد‌های افغان وبا مشورت متحدان غربی صورت گرفت."

در روزهای گذشته گروه‌هایی از مهاجران افغانستان در کشورهای مختلف غربی علیه این نشست گردهمایی‌های اعتراضی برپا کردند.

در نشست اسلو هیات طالبان با نمایندگان ناروی و مقامات تعدادی از کشور‌های اروپایی و آمریکا و نیز نمایندگان جامعه مدنی افغانستان دیدار و در مورد وضعیت انسانی، حقوق بشر و مسائل این کشور گفتگو کنند.

نشست اسلو و دستاوردهای احتمالی برای طالبان و مردم افغانستان

درخواست نمایندگی های دیپلماتیک افغانستان برای فشار جهانی بر طالبان در نشست اسلو

اعتراض به نشست اسلو: طالبان را به رسمیت نشناسید

کلیدواژه