دلو 10, 1400 12:50 Asia/Kabul
  • توماس وست: حکومت طالبان برای تعیین نظام سیاسی، لویه جرگه برگزار کند
    توماس وست: حکومت طالبان برای تعیین نظام سیاسی، لویه جرگه برگزار کند

توماس وست نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از حکومت سرپرست طالبان خواسته است از طریق برگزاری لویه جرگه نظام سیاسی افغانستان را مشخص کند.

به گزارش رادیو دری؛ وست در مصاحبه با رسانه ها گفته است که سازمان ملل متحد، امریکا و یا هیچ کشوری نباید بر طالبان فشار وارد کنند تا شخصیت‌هایی از حکومت پیشین یا  افراد مشخصی را در حکومت‌شان جابه‌جا کنند بلکه طالبان باید ساختار سیاسی افغانستان را در مشورت با مردم این کشور مشخص کنند.

او می‌افزاید: «آنچه که باید بر آن پافشاری شود، یک روند واقعی معنادار و مشورت سراسری با مردم افغانستان و رایزنی با رهبران زن، رهبران اقوام و مردم محلی است.»

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در عین حال اظهار کرده است که امریکا نسخه مشخصی برای آینده افغانستان نزد خود ندارد.

وست افزود: گفت‌وگوها با طالبان در مواردی چون مبارزه با تروریسم، رعایت حقوق زنان و دختران و توقف بازداشت‌های خودسرانه و مساعدشدن فضای امن برای فعالیت روزنامه‌نگاران متمرکز است.

وی تاکید کرد که جامعه جهانی می‌خواهد دختران دانش‌آموز را تا ماه مارس در مدارس ببیند.

این اظهارات در حالی از سوی نماینده امریکا برای صلح افغانستان مطرح شده است که در پنج ماهگی حکومت سرپرست طالبان هنوز ساختار سیاسی افغانستان مشخص نشده است.

تشکیل حکومت فراگیر ،شرط برقراری امنیت پایدار در افغانستان

حکمتیار با تشکیل لویه جرگه در افغانستان مخالفت کرد

 

کلیدواژه