دلو 11, 1400 08:34 Asia/Kabul
  • کرزی خواهان حکومت همه شمول و تامین حقوق زنان شد
    کرزی خواهان حکومت همه شمول و تامین حقوق زنان شد

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید که ایجاد حکومت همه شمول و تامین حقوق زنان نه تنها خواسته ی جامعه جهانی، بلکه خواسته اصلی مردم افغانستان نیز هست.

به گزارش رادیو دری، حامد کرزی و عبدالله عبدالله  در نامه ای از طالبان درخواست کردند که برای آغاز تفاهم سیاسی، نشستی را با سیاست مداران در مورد زمینه سازی برای برگزاری لویه جرگه برگزار کند تا آینده کشور روشن شود.

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: به جای سفارش های بیرونی، مردم افغانستان باید در میان خودشان و از طریق تفاهم ملی و سراسری راه بیرون رفت از مشکلات کنونی را دریابند.

حامد کرزی گفت:«ما پیشنهاد کرده ایم؛ برای آغاز یک پروسه تفاهم سیاسی- ملی، نشست با بعضی از سیاست گران افغانستان و به ویژه نشست با زنان و مردان افغانستان و نشستی که در آن زنان افغانستان هم کاملا حضور داشته باشند و سرانجام یک فراخوان ملی برای دایر کردن لویه جرگه مردم افغانستان که عنعنه ملی، تاریخی و قدیمی ماست.»

در همین حال انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت:«حکومت طالبان کوشش می نماید تا زمینه های بیشتری گفت وگو میان خود افغانان مساعد شود تا بتوانند به یک سلسله مسایلی که هنوز مایه نگرانی به افغانان و جامعه جهانی است یک راه حل خوبی پیدا بکنند.»

ایجاد حکومت فراگیر و همه شمول و تامین حقوق زنان در سرخط پیش شرط های جامعه جهانی برای به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان قرار دارند.

این در حالیست که توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان نیز گفت: طالبان باید در نتیجه رای زنی ها با لایه های گونا گون جامعه و یک روند ملی چون لویه جرگه مشورتی، شکل گیری نظام آینده افغانستان را روشن بسازد.

تاکید کرزی برتشکیل "لویه جرگه" از سوی طالبان

کلیدواژه