دلو 26, 1400 18:46 Asia/Kabul
  • تایید فعالیت سفارتخانه های خارجی در افغانستان
    تایید فعالیت سفارتخانه های خارجی در افغانستان

سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان، فعالیت برخی سفارتخانه ها در کابل را تایید کرد.

تقریبا تمامی کشورها پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در 15 اوت 2021، سفارتخانه ها یا دفاتر دیپلماتیک خود در کابل را تعطیل کردند. این گروه که از بدو کسب قدرت برای جلب مشروعیت بین المللی تلاش می کند، برای نیل به این هدف اعتمادسازی را در دستور کار خود قرار داده و از تمامی کشورها درخواست کرده، هر چه سریع تر به بازگشایی سفارتخانه ها و دفاتر دیپلماتیک خود اقدام کنند.

کشورهای خارجی، به رسمیت شناختن دولت طالبان را به شروطی از قبیل تشکیل دولتی فراگیر با حضور تمامی اقشار افغانستان و رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان منوط کرده است.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز سه شنبه به نقل از امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان امروز گزارش داد، بسیاری از سفارتخانه‌ها در کابل به کار خود مشغول هستند و با مقامات در افغانستان ارتباط دارند.

امیرخان متقی گفت: "ما به تمامی نمایندگان افغانستان در خارج از کشور اجازه داده‌ایم تا به کار خود ادامه دهند، با اکثر آن‌ها در تماس هستیم و ضرورت تغییر نمایندگان فعلی را بررسی خواهیم کرد."

این در حالی است که عملکرد گروه طالبان در حال حاضر با عملکرد این گروه در سال های 90 تفاوت بسیاری دارد. برای مثال طالبان بعد از کسب قدرت عفو عمومی اعلام کرد، زنان از  آزادی های اجتماعی بیشتری برخوردارند، طالبان حق تحصیل و کار برای زنان را رسما پذیرفته و رسانه ها با محدودیت های کمتری نسبت به گذشته روبرو می شوند.  دولت موقت طالبان امیدوار است با این رویه نظر مساعد جامعه بین المللی را جلب کند و پس از کسب مشروعیت بین المللی، به اوضاع به شدت نابسمانان اقتصادی سروسامانی ببخشد.

کلیدواژه