دلو 27, 1400 08:44 Asia/Kabul
  • انتقاد وزارت خارجه دولت طالبان از آمریکا
    انتقاد وزارت خارجه دولت طالبان از آمریکا

سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان در افغانستان، واشنگتن را به نقض مفاد توافقنامه دوحه متهم کرد.

به گزارش رادیودری، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان خاطرنشان کرد، آمریکا تاکنون به مفاد توافقنامه دوحه که با طالبان امضا کرده، متعهد نبوده است.

متقی افزود: "نام مسئولان طالبان همچنان در فهرست سیاه آمریکا قرار دارد و واشنگتن به جای همکاری با طالبان، تحریم‌هایی علیه آن اعمال کرده است."

سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان، خودداری آمریکا از آزادی زندانیان طالبان را یکی دیگر از کارشکنی های واشنگتن در اجرای توافقنامه دوحه توصیف کرد.

امیر خان متقی گفت: "واشنگتن به کمک در روند بازسازی افغانستان و تشویق دیگر کشورها به این اقدام متعهد شده بود، اما به جای همکاری، تحریم‌هایی علیه افغانستان اعمال کرده است.

دیپلمات طالبان در اظهاراتی که به هشدار شبیه است، گفت: ما در توافقنامه دوحه قول دادیم که از خاک افغانستان بر علیه آمریکا و همپیمانانش استفاده نشود و تاکنون به این وعده متعهد بوده ایم.

تصمیم اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مصادره اموال بانک مرکزی افغانستان به نفع قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر، خشم مردم افغانستان و البته دولت موقت طالبان در این کشور را به دنبال داشته است.

مردم افغانستان روز گذشته در شهرهای مختلف این کشورعلیه تصمیم بایدن تظاهرات کردند. البته نهادهای بین المللی نیز از آمریکا به دلیل مصادره 3.5 میلیارد دلار از پول بانک مرکزی افغانستان انتقاد کرده اند.

تکمیلی/ تظاهرات ضدآمریکایی سراسری در افغانستان در اعتراض به فرمان بایدن

کلیدواژه