حوت 02, 1400 09:14 Asia/Kabul
  • انتقاد از سیاست غرب برای ایجاد قحطی در افغانستان
    انتقاد از سیاست غرب برای ایجاد قحطی در افغانستان

رئیس اجرایی کمیته بین‌المللی نجات، غرب را به اعمال سیاست ایجاد قحطی در افغانستان متهم کرد.

آمریکایی ها بلافاصله پس از به قدرت رسیدن طالبان در اوت 2021، دارایی های مردم افغانستان را مسدود و سپس مصادره کردند. سازمان های بین المللی نیز که عمدتا تحت کنترل کشورهای غربی قرار دارند، از تحویل کمک های اختصاص یافته به افغانستان خودداری نمودند. این اقدامات، وضعیت معیشتی مردم افغانستان را تحت تاثیر قرار داد. 

به گزارش رادیودری، دیوید میلیبند رییس اجرایی کمیته بین‌المللی نجات و وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا نیز  از سیاست های کشورهای غربی علیه افغانستان انتقاد کرد.

میلیبند در مصاحبه روز یک‌شنبه خود با روزنامه گاردین گفت: "غرب با تحمیل سیاست قحطی بر افغانستان، آسیب‌های فاجعه‌باری به این کشور وارد کرده است."

وی تاکید کرد، اگر غربی ها می‌خواستند دولتی شکست خورده در افغانستان ایجاد کنند، نمی‌توانستند ترکیب سیاستی مؤثرتر از آن‌چه در حال حاضر داشتند را داشته باشند.

در حالی که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به دلیل خروج بدون برنامه از افغانستان مورد انتقاد قرار دارد، رئیس اجرایی کمیته بین المللی نجات گفت: نباید اجازه داده می‌شد که وضعیت افغانستان این گونه سریع بدتر شود.

میلیبند در بخش دیگری از این مصاحبه با سایر سازمان های بشردوست که رفع نیازهای افغانستان را ضرورتی حیاتی توصیف کرده اند هم صدا شد و هشدار داد، "بحران  افغانستان به قدری عمیق است که درخواست سازمان ملل برای ۴ میلیارد دلار در سال جاری، احتمال دارد به ۱۰ میلیارد دالر در سال آینده افزایش یابد.

بانک جهانی دو روز پیش هشدار داد، 95 درصد از جمعیت افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند.

پیش بینی برنامه توسعه سازمان ملل متحد از وخامت اوضاع اقتصادی افغانستان

5میلیون کودک افغان در آستانه گرسنگی هستند

کلیدواژه